Międzynarodowy zespół naukowców, analizujący dowody zachowane w naciekach z nadmorskiej jaskini, stwierdził, że ponad trzy miliony lat temu poziom mórz i oceanów był o 16 metrów wyższy niż obecnie. W okresie tym Ziemia była o dwa do trzech stopni Celsjusza cieplejsza niż w epoce przedindustrialnej. Odkrycie ma znaczący wpływ na zrozumienie i przewidywanie tempa wzrostu poziomu morza.
Obiektem badań były osady z jaskini Artà na Majorce na zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Projekt koncentrował się na naciekach jaskiniowych. Osady te tworzą się w przybrzeżnych jaskiniach na granicy słonawej wody i powietrza za każdym razem, gdy jaskinie były zalewane przez wodę z podnoszących się mórz.
Naukowcy odkryli i przeanalizowali sześć formacji geologicznych znalezionych na wysokości od 22,5 do 32 metrów nad obecnym poziomem morza. Analizy laboratoryjne 70 próbek doprowadziły do ustalenia ich wieku w przedziale od 4,4 do 3,3 miliona lat, co oznacza, że osady jaskiniowe powstały w epoce pliocenu.
Czytaj też: Oceany na innych planetach mogą zawierać spore ilości organizmów
Zmiany poziomu morza w jaskini Artà mogły być spowodowane topieniem pokrywy lodowej a tym samym podnoszeniem poziomu wód lub opadaniem samej wyspy. Jednym z kluczowych okresów szczególnie ważnych dla badania był tzw. środkowy ciepły okres w epoce piacentu około 3,264 do 3,025 milionów lat temu. Wtedy to temperatury były o 2 do 3 stopni Celsjusza wyższe niż w czasach przedindustrialnych. Co ważne, poziom dwutlenku węgla w atmosferze był wtedy równie wysoki jak dzisiaj.
Wyniki badań są dość zatrważające, bowiem sugerują, że poziom ówczesnych mórz mógł być nawet 16 metrów wyższy niż obecnie. Z kolei we wcześniejszym okresie, ok. 4 mln lat temu, kiedy to temperatury były o 4 stopnie Celsjusza wyższe niż w epoce preindustrialnej, poziom wód był o ponad 23 metry wyższy niż teraz.
[Źródło: phys.org; grafika: University of New Mexico]
Czytaj też: Ogromne ilości pumeksu dryfujące po oceanie mogą pomóc w ratowaniu rafy koralowej