Reklama
aplikuj.pl

W przeszłości przez dzisiejszą Saharę prowadziła droga morska

W okresie od 50 do 100 mln lat temu region Sahary był płytkim oceanem, który przepływał przez centrum kontynentu afrykańskiego, od Morza Śródziemnego po Ocean Atlantycki. Teraz naukowcy prowadzą badania nad organizmami, które zamieszkiwały ten obszar. 

Jak podają badacze, był to ciepły, tropikalny ocean wypełniony życiem. Wzdłuż wybrzeża występuje wiele wszelkiego rodzaju muszli, małż, gigantycznych ostryg i jeżowców. Żyło tam również wiele gatunków ryb oraz innych drapieżników. Autorzy badania znaleźli żółwie o ogromnych korpusach, krokodyle oraz węże o długości 24 metrów.

Czytaj też: Pod Oceanem Atlantyckim znajduje się zbiornik słodkowodnej wody

To właśnie rozmiary są cechą wyróżniającą organizmy występujące dawniej na tym obszarze. Naukowcy określają to gigantyzmem, który mógł wiązać się z faktem izolacji w tym ciepłym rejonie na środku kontynentu północnoafrykańskiego. Ze względu na napiętą sytuację na terenie Mali obecnie badania są znacznie bardziej utrudnione niż na przełomie XX i XXI wieku. Badacze jednak się nie poddają i nadal prowadzą analizy.

Jeden z badaczy, Leif Tapanila, wspomina, że podróż w 2003 r. była trudna, ponieważ grupa spędzała wiele dni w ruchu, często na bezdrożach, na otwartej pustyni. Wszystko po to, aby znaleźć skały, które mogłyby zawierać skamieliny. Poza ogromnym pragnieniem, występowały ciągłe problemy z awariami pojazdów. Jak na ironię, w jednym z najbardziej suchych regionów na świecie naukowców nawiedziła powódź. Jednak mimo kilku miesięcy w terenie, prawdziwa praca rozpoczęła się dopiero w laboratorium.

[Źródło: phys.org; grafika: Idaho State University]

Czytaj też: Temperatury mórz i oceanów rosną szybciej niż spodziewali się naukowcy