Reklama
aplikuj.pl

W ten sposób rośliny informują o niebezpieczeństwach

Niezależnie od tego, czy zagrożeniem dla rośliny jest obecność owadów, susza czy też skrajne temperatury, jest ona w stanie poinformować o niebezpieczeństwach inne swoje części.

Wyniki badań opublikowane w Nature Plants sugerują, że kluczową rolę w całej sprawie odgrywa tzw. kwas jasmonowy. Analizując zachowanie rośliny z gatunku Arabidopsis thaliana, autorzy eksperymentu wzięli pod uwagę to, za co odpowiada wspomniany kwas. Warto zaznaczyć, że jest on niezwykle powszechny, jeśli chodzi o królestwo roślin.

Dr Mark Zander stwierdził, że kwas jasmonowy jest szczegónie ważny w kontekście ochrony roślin przed grzybami i owadami. Naukowcy chcieli jednak zaobserwować, w jaki sposób zachodzi cały ten proces. Badacze sprawdzali, które geny są aktywowane i dezaktywowane w poszczególnych momentach oraz jakie białka powstają w konsekwencji zajścia tych zjawisk.

Czytaj też: Oto przodkowie wszystkich roślin na Ziemi

Eksperyment rozpoczął się od nasion wyhodowanych z szalek Petriego. Po trzech dniach, rośliny zostały wystawione na działanie kwasu jasmonowego. Następnie naukowcy pobrali DNA i białka z komórek roślinnych. Dzięki różnorakim metodom obliczeniowym byli oni w stanie zidentyfikować geny kluczowe w reakcji na kwas jasmonowy oraz w komunikacji z pozostałymi częściami rośliny.

Szczególną uwagę badaczy zwróciły geny zwane MYC2 oraz MYC3, które odpowiadają za kodowanie białek i regulowanie aktywności tysięcy innych genów. Biorąc pod uwagę rozwój narzędzia zwanego CRISPR, tego typu odkrycia mogą być niezwykle ważne.