WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

To w tym miejscu może powstawać ludzka świadomość

To w tym miejscu może powstawać ludzka świadomość

Johnjoe McFadden, profesor neurologii na Uniwersytecie w Surrey twierdzi, że wie, co tworzy ludzką świadomość. Jego zdaniem kluczowe jest pole elektromagnetyczne wytwarzane przez neurony mózgowe.

Dyskusje i badania poświęcone ludzkiej świadomości trwały od naprawdę wielu lat. Najnowsze dane w tej kwestii zostały opisane na łamach Neuroscience of Consciousness.

Czytaj też: Sztuczna Inteligencja na orbicie: technologia Intela napędza pierwszego satelitę z SI na pokładzie
Czytaj też: Sztuczna inteligencja w medycynie
Czytaj też: Przyszłość sztucznej inteligencji. Dalej będzie rozpoznawała kota jako psa?

McFadden przekonuje, iż świadomość jest w rzeczywistości polem energetycznym mózgu. Jego teoria może otworzyć drogę do rozwoju świadomej sztucznej inteligencji, która napędzałaby prawdziwie myślące roboty.

Ludzka świadomość może powstawać w polu elektromagnetycznym mózgu

Tzw. dualizm ontologiczny zakłada, że obok ciała istnieje też dusza. Z czasem jednak naukowcy zaczęli się kierować ku poglądowi dot. świadomości generowanej przez sam mózg i jego sieć złożoną z miliardów nerwów. McFadden proponuje natomiast naukową formę dualizmu opartą na różnicy między materią i energią, a nie materią i duszą.

Czytaj też: Dlaczego magiczne sztuczki są najlepszym sposobem oceny inteligencji zwierząt?
Czytaj też: 5G i sztuczna inteligencja mogą być świetnym duetem

Bogate w informacje pole elektromagnetyczne mózgu może być „siedzibą” świadomości. Nowa teoria tłumaczyłaby, dlaczego – pomimo ogromnego zaawansowania – dzisiejsze komputery nie wykazały jakichkolwiek przejawów świadomości.