Reklama
aplikuj.pl

Warner Bros. odwołuje paryski pokaz Przeminęło z wiatrem

Przeminęło z wiatrem rasizm, Przeminęło z wiatrem HBO Max, Przeminęło z wiatrem krzywdzące treści

Szum wokół Przeminęło z wiatrem trwa nadal. Po usunięciu produkcji z platformy HBO Max przyszedł czas na odwołanie paryskiego pokazu. Wszystko przez rasistowskie treści.

Czytaj też: Nie czas umierać – zobaczcie nowe zdjęcia z bohaterami

Kilka dni temu zrobiło się głośno o tym, że platforma HBO Max usunęła ze swojej biblioteki film Przeminęło z wiatrem. Oscarowa produkcja pokazuje bowiem krzywdzący i rasistowski obraz czarnoskórych bohaterów, takie jak radośni i szczęśliwi niewolnicy na plantacjach. Oczywiście tytuł powróci do katalogu platformy, ale już opatrzony odpowiednim komentarzem.

Przedstawiciel HBO Max w rozmowie z Variety powiedział:

„Przeminęło z wiatrem ”jest produktem swoich czasów i przedstawia niektóre etniczne i rasowe uprzedzenia, które niestety były powszechne w społeczeństwie amerykańskim. Te wizerunki rasistowskie były złe wtedy i są złe dzisiaj. Uważamy, że pozostawienie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia pokazanych w nim treści byłoby nieodpowiednie. Przedstawienia te są sprzeczne z wartościami WarnerMedia, więc kiedy zwrócimy film do HBO Max, powróci on z komentarzem na temat jego historycznego kontekstu i potępieniem tych samych przedstawień. Oprócz tego powróci w niezmienionej formie, dokładnie tak jak został pierwotnie stworzony, ponieważ w przeciwnym razie byłoby to równoznaczne z twierdzeniem, że te uprzedzenia nigdy nie istniały. Jeśli chcemy stworzyć bardziej sprawiedliwą przyszłość, musimy najpierw uznać i zrozumieć naszą historię.

Z tego samego powodu Warner Bros. zdecydowało się anulować pokaz Przeminęło z wiatrem, który w Paryżu miał uświetnić ponowne otwarcie kin. Seans miał obyć się 23 czerwca w kinie Rex. Zapewne, gdyby otwarcie nastąpiło później produkcja trafiłaby tam już z odpowiednim komentarzem.  Warto jednak wspomnieć, że choć tematyka Przeminęło z wiatrem jest teraz odbierana za krzywdzącą i rasistowską, to właśnie dzięki roli w tym filmie pierwsza czarnoskóra aktorka otrzymała Oscara. Hatte McDaniel zdobyła statuetkę w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, co otworzyło jej drogę do wielkiej kariery, bo w swoim życiu zagrała w ponad 300 filmach.

I choć doskonale rozumiemy podejście Warnera, to ich działanie przyniosło Przeminęło z wiatrem ogromna popularność. Film z 1939 roku nie należy do gatunku, który teraz jest masowo oglądany, jednak po jego usunięciu z HBO Max i szumie jaki wokół tego się zrodził produkcja stała się najlepiej sprzedającym się filmem na Amazonie. Wiele osób chciało się przekonać, czy ile tam jest tego rasizmu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News