Reklama

Według naukowców koty potrafią reagować na swoje imię

Koty potrafią reagować na swoje imię/źródło: pizabay

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez japońskich naukowców koty domowe potrafią rozróżnić swoje imię spośród innych słów wypowiadanych przez właścicieli. Wyniki analizy zostały opublikowane 4 kwietnia w brytyjskim czasopiśmie internetowym Scientific Reports.

Prace badawcze prowadzone były przez zespół naukowców pod przewodnictwem Atsuko Saito, która pracuje jako profesor nadzwyczajny na wydziale kognitywistyki porównawczej tokijskiego Uniwersytetu Sophia. Zespół przeanalizował zachowania 67 kotów trzymanych w domu oraz tych, które trzymane są w tzw. kocich kawiarniach, w których można wypić kawę i zjeść ciasto w towarzystwie mruczących zwierząt.

W trakcie badań naukowcy i właściciele 4 razy wypowiadali różne słowa o podobnej długości i brzmieniu, co imiona kotów. Następnie nagrywano reakcje zwierząt, takie jak poruszanie uszami, głową lub ogonem oraz miauczenie. 44 z 67 badanych pupilów dawało wyraźną odpowiedź, gdy usłyszało swoje imię. Reakcja pojawiała się, nawet gdy padało ono z ust innych osób niż właściciela. Jednak mieszkańcy kocich kawiarni ożywiali się nawet po usłyszeniu imion innych kotów. Saito uważa, że może wynikać to z faktu, że imię każdego z nich  jednoznacznie kojarzy im się z karmieniem.

W dodatku badania wykazały, że koty potrafią rozróżnić głos właściciela. Ponadto, ich zachowanie zmienia się w zależności od wyrazu twarzy osoby, która się nimi zajmuje. Zgodnie z analizą koty uczą się reagować na swoje imię, jeśli słyszą je często w czasie zabawy oraz karmienia.

Ludzie prawdopodobnie udomowili koty około 9,500 lat temu. Zgodnie z dostępnymi danymi obecnie wraz z ludźmi mieszka 600 milionów tych futrzastych przyjaciół.