Reklama

Welcome To Chechnya – zwiastun dokumentu o czeczeńskiej społeczności LGBTQ

HBO zaprezentowało zwiastun dokumentalnego filmu Welcome To Chechnya. nagrodzona podczas festiwalu Sundance produkcja opowie o życiu społeczności LGBTQ w Czeczenii.

Czytaj też: Keanu Reeves i Alex Winter powracają w zwiastunie Bill i Ted 3

Welcome To Chechnya to film dokumentalny opowiadający o czystkach antygejowskich organizowanych w Czeczenii. Dochodziło tak do uprowadzeń, przetrzymywania, tortur i zabijania osób o odmiennej orientacji seksualnej. W filmie wypowiada się wiele uchodźców LGBTQ z Czeczenii, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach. Dokument opowie też o ryzykujących życie aktywistach i o braku działań ze strony rządów innych krajów, a nawet jednolitej globalnej krytyki. Ma być to świadectwo koszmaru, jaki przechodziła społeczność LGBTQ, która w Czeczenii nie mogła liczyć na prawa obywatelskie ani nawet na prawa człowieka. W Welcome To Chechnya zamieszczono także zarejestrowane akty przemocy wobec czeczeńskich gejów i lesbijek.

Światowa premiera filmu Welcome To Chechnya odbyła się 26 stycznia 2020 roku na festiwalu filmowym w Sundance. Dokument zdobył tam zarówno nagrodę specjalną za montaż, jak i nagrodę główną w kategorii dokumenty. Również na Międzynarodowym Festiwalu w Berlinie produkcja została nagrodzona.

Dokument będzie dostępny na HBO już 30 czerwca.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News