Reklama
aplikuj.pl

Nowy Wiedźmin przechodzi na UE5, bo gra nie rozleci się przy produkcji

wiedźmin

Najnowszy Wiedźmin od CD Projekt RED zmienia silnik. Deweloperzy po raz kolejny postanowili opowiedzieć, skąd taka decyzja o zmianie technologii? Ekipa jest dość szczera.

Wiedźmin na Unreal Engine 5

Wraz z zapowiedzią nowej odsłony Wiedźmina, CD Projekt RED zdradzili, że zmieniają silnik graficzny. Cyberpunk 2077 pozostaje na REDengine i nadchodzący dodatek fabularny również zostanie wydany na tej technologii, ale Wiedźmin skorzysta już z Unreal Engine 5. CD Projekt pisał wtedy:

To dla nas ekscytujący moment, ponieważ przenosimy się z REDengine na Unreal Engine 5, tym samym rozpoczynając wieloletnią współpracę strategiczną z Epic Games. Poza licencją na Unreal Engine 5, dotyczy ona także możliwości modyfikowania tej technologii, jak również jej przyszłych wersji. Będziemy blisko współpracować z ekipą Epic Games, aby wspólnie przystosować silnik do obsługi rozgrywki w otwartych światach

Na ten moment to wszystko co możemy powiedzieć na temat nowej gry — harmonogram produkcji oraz data premiery nie są jeszcze dostępne.

Czytaj też: Super-samochody w F1 2022 zagrożone po krytyce fanów?

To jednak nie ostatnie informacje od deweloperów w kwestii zmiany silnika na Unreal Engine 5. Podczas wczorajszego pokazu nowej technologi od Epica – CD Projekt RED znów zabrali głos. Tym razem opowiedziano o problemach, które mogą występować przy tworzeniu gry w otwartym świecie. Jason Slama opowiadał:

Jedną z rzeczy, która jest naprawdę ważna i o której musisz pamiętać, gdy tworzysz grę z otwartym światem, w porównaniu do liniowych produkcji, to to, że zawsze istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że coś się popsuje. Gracze mogą robić w grze cokolwiek chcą i dawkować sobie content gry w kolejności jakiej zapragną, a to oznacza, że potrzebujemy naprawdę stabilnego środowiska, które pozwoli Ci na zmiany w grze z pełnym przekonaniem, że przy okazji nic nie zepsuje się w 1600 innych miejscach.

Wygląda na to, że ekipa deweloperska już naprawdę była zmęczona REDengine.

Wiedźmin 3 na Steam Deck

O ile Cyberpunk 2077 i jego najnowsza iteracja REDengine ma problemy z działaniem na Steam Deck przez stworzony dla tej gry profil rozgrywki (konfigurując grę ręcznie nie ma problemów), o tyle poprzednia wersja REDengine z Wiedźmin 3 Dziki Gon zdaje się doskonale sprawdzać na ostatniej maszynce od Valve. CD Projekt RED podkreślają, ze gra jest zweryfikowana do działania na tym urządzeniu i gracze mogą spać spokojnie.

Czytaj też: Bethesda ujawniła pierwszego towarzysza w Starfield! Poznajcie Vasco!

Użytkownicy Steam Decku mogą cieszyć się przygodami Geralta w pełni. Jeśli już posiadasz kopię gry w swojej Bibliotece Steam, to jest ona gotowa do gry na Twoim nowym urządzeniu.

Co z optymalizacją starszych produkcji CD Projekt RED na Steam Deck? Deweloperzy już poinformowali, iż na ten moment nie planują dodatkowej optymalizacji pod kątem Steam Decku dla wcześniejszych tytułów (takich jak Wiedźmin: Edycja Rozszerzona).