Wykorzystując znane odległości, jakie dzielą naszą planetę od 50 innych galaktyk, astrofizycy byli w stanie przeprowadzić nowe obliczenia w kwestii stałej Hubble’a. Tym samym pojawił się nowy, szacunkowy wiek wszechświata.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Oregonie, wszechświat istnieje od 12,8 mld lat. Artykuł w tej sprawie, który ukazał się na łamach Astronomical Journal, sugeruje, iż autorzy nowych badań wykorzystali stosunkowo nowatorskie techniki. Skupili się bowiem na tzw. związku Tully’ego-Fishera, który jest niezależny od stałej Hubble’a.
Zespół Jamesa Schomberta użył dokładnie określonych odległości dotyczących 50 galaktyk, które wykorzystano do oszacowania dystansów dotyczących 95 innych galaktyk. W ten sposób naukowcy byli w stanie uwzględnić masy i krzywe rotacji galaktyk, aby uzyskać wartości takie jak wiek i szybkość ekspansji.
Czytaj też: Dwa dziwaczne brązowe karły ukrywały się na terenie naszej galaktyki
Na tej podstawie Schombert i jego współpracownicy doszli do wniosku, że stała Hubble’a, czyli tempo rozszerzania wszechświata wynosi 75,1 km na sekundę na megaparsek. Co więcej, badacz dodał, iż wartości wynoszące mniej niż 70 są jego zdaniem nieprawdopodobne i powinny zostać wykluczone z 95-procentowym prawdopodobieństwem.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Obliczenia przeprowadzone przez NASA w 2013 r. sugerowały, że wiek wszechświata wynosi 13,77 mld lat, co na chwilę jest uznawane za nadrzędną wartość. Inne wyniki, w zależności od wykorzystywanych technik, rozciągały się od 12 do 14,5 miliarda lat. Tym samym 12,8 mld lat zaproponowane przez naukowców z Uniwersytetu w Oregonie mieszczą się w tym przedziale.