WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Wiele firm dostanie zwolnienie ze składek ZUS

Wiele firm dostanie zwolnienie ze składek ZUS

Gdy w życie zaczęła wchodzić Tarcza Antykryzysowa przepisy były na tyle niejasne, że wiele firm nie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. Teraz ZUS ponownie rozpatrzy wnioski.

Ze względu na pandemię koronawirusa rząd przygotował Tarczę Antykryzysową, która miała zminimalizować straty poniesione przez przedsiębiorców w tym okresie. Jedną z form pomocy było zwolnienie z opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. Niestety ze względu na niejasne i wciąż ulegające zmianom przepisy wiele firm nie załapało się na tę formę pomocy. Jednak nic straconego, bo nowe przepisy działają na korzyść tych przedsiębiorców.

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie z opłacania składek

Pozytywnie rozpatrzony przez ZUS wniosek nie zawsze satysfakcjonował przedsiębiorców. Nawet jeśli ulga została przyznana, to wielokrotnie zdarzało się, że zrobione wcześniej nadpłaty szły na poczet składek, z których teoretycznie było się zwolnionym. Teraz jednak te błędy zostaną naprawione, gdyż posłowie dokonali zmian przepisów w nowelizacji ustawy z 24 lipca o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1423), dzięki temu jest jeszcze możliwość uzyskania zwolnienia z opłacania składek za kwiecień i maj płatnikom, który posiadali nadpłatę, lub którzy zapłacili składki z których zostali zwolnieni.

Oznacza to, że po 20 września ZUS ponownie rozpatrzy przesłane przez przedsiębiorców wnioski, nawet jeśli wcześniej otrzymali oni odmowę przyznania tej ulgi. Jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, gdyż jak podaje Buisness Insider ze zwolnienia może skorzystać nawet 800 tys firm. Pieniądze mogą zostać na wniosek płatnika zwrócone na konto lub naliczone na poczet kolejnych składek.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News