Reklama
aplikuj.pl

Prawie połowa roślin może wkrótce zniknąć z naszej planety

gmo, rosliny

Rośliny i grzyby są podstawą życia na Ziemi, a naukowcy przyznają, iż trwa wyścig z czasem, który ma na celu identyfikację gatunków, które mogą wkrótce wyginąć.

W zeszłym tygodniu ONZ potwierdziła, że rządom całego świata nie udało się osiągnąć celu, jakim było powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej w ostatnim dziesięcioleciu. Badacze oparli swoją ocenę sytuacji na podstawie gatunków zagrożonych umieszczonych w Czerwonej Księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Problem w tym, że analizom poddano niewielką część z 350 000 znanych ludzkości gatunków roślin.

Aby dostosować się do sytuacji, autorzy badań postanowili skorzystać z technik statystycznych. Użyli też sztucznej inteligencji do oceny słabo poznanych obszarów. W sprawozdaniu z 2016 r. stwierdzono, że co piąty gatunek był zagrożony, ale nowe analizy pokazują, że rzeczywiste ryzyko jest znacznie wyższe. Główną przyczyną znikania roślin jest niszczenie dzikich siedlisk na rzecz prowadzenia upraw.

Czytaj też: Czy dla klimatu lepsze jest chronienie lasów czy sadzenie nowych drzew?

Ważnymi przyczynami problemu są również: nadmierna eksploatacja dzikich roślin, budownictwo, występowanie gatunków inwazyjnych, zanieczyszczenia środowiska oraz kryzys klimatyczny. I choć problem nie dotyczy roślin uprawnych, z których ludzkość czerpie pożywienie, to sytuacja jest poważna np. w kontekście gatunków wykorzystywanych w medycynie. Co najmniej 723 gatunki takich roślin są zagrożone wyginięciem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News