Reklama
aplikuj.pl

Wyjątkowe wielomateriałowe wydruki 3D pozwoliły stworzyć sztuczne włókna mięśniowe

Nowo opracowany przez naukowców system produkuje wielomateriałowe filamenty i może pochwalić się potencjalnie bardzo użyteczną konstrukcją spiralną. Użyteczność systemu już wykazano, tworząc wyjątkowe mięśnie.

Głowica drukująca z czterema oddzielnymi wkładami, czyli jak tworzyć wyjątkowe wielomateriałowe wydruki 3D

Eksperymentalny układ został opracowany przez zespół z Harvard University i sprowadza się do głowicy drukującej. Każda z nich zawiera cztery oddzielne wkłady, z których każdy może zawierać inny materiał, ale wszystkie cztery wkłady trafiają do jednej dyszy, która finalnie wytłacza pojedynczy filament składający się z ciągłych pasm całej czwórki. Jest to o tyle ważne, że dysza obraca się w trakcie procesu wytłaczania, co sprawia, że pasma skręcają się wokół siebie w spiralny wzór, który jest często spotykany w naturze, gdzie pozwala włóknom mięśniowym kurczyć się, a łodygom roślin zmieniać kształt.

Czytaj też: Na ratunek rafom koralowym! Wydruki sztucznych raf w 3D mogą pomóc

W jednym z eksperymentów naukowcy stworzyli sztuczne włókna mięśniowe, w których para przewodzących pasm elastomeru wiła się wokół siebie w miękkiej matrycy elastomerowej. Kiedy do włókna przyłożono napięcie, to stosownie na nie reagowało, kurcząc się w stopniu, który zależał od tego, jak mocno spiralne elektrody były zwinięte podczas drukowania.

Czytaj też: Zamiast do kompostownika trafia do drukarki 3D. Jak Polacy drukują z chleba?

W podobny sposób naukowcy stworzyli również kratowe struktury, składające się z krzyżowo splecionych włókien, które służyły jako sprężyny. Zespół dopracowuje teraz technologię, mając na uwadze inne możliwe zastosowania, co zostało szerzej opisane w publikacji w dzienniku Nature.