Reklama
aplikuj.pl

Wiemy czy promieniowanie kosmiczne powoduje raka u astronautów

Promieniowanie kosmiczne rak, nowotwór Promieniowanie kosmiczne, astronauci Promieniowanie kosmiczne, choroby serca Promieniowanie kosmiczne, promieniowanie w kosmosie

Przestrzeń kosmiczna to dosyć ciężkie środowisko, głównie ze względu na obecność promieniowania. Na Ziemi ekspozycja na promieniowanie zwiększa częstość występowania nowotworów i chorób serca. 

Nowe badanie przynosi dobre wiadomości dla astronautów – wygląda na to, że promieniowanie kosmiczne nie zwiększa ryzyka śmierci astronautów z powodu raka lub chorób serca. Przynajmniej nie dotyczy to dawek, których doświadczyli oni podczas obecnie wykonywanych misji kosmicznych.

Czytaj też: Wojskowa stacja kosmiczna Orbital Outpost w planach Departamentu Obrony USA

Dane pobrano od 418 podróżników kosmicznych, w tym od 301 astronautów NASA, którzy byli w kosmosie od 1959 roku. 117 osób to rosyjscy lub sowieccy kosmonauci, którzy od 1961 roku uczestniczyli w misjach kosmicznych.

Od tego czasu umarło 89 astronautów. Spośród 53 osób z NASA 30% zmarło na raka a 15% na choroby serca. Wśród 36 rosyjskich astronautów 50% zmarło na choroby serca a 28% na raka.

Naukowcy wykorzystali specjalną technikę statystyczną do sprawdzenia, czy wszystkie zgodny mają wspólną przyczynę. Nic jednak na to nie wskazywało – promieniowanie kosmiczne nie przyczyniło się do śmierci astronautów.

Warto jednak pamiętać, że choćby w podróży na Marsa ludzie będą narażeni na znacznie większe dawki promieniowania. Możliwe, że ono jednak będzie negatywnie wpływało na nasz organizm.

Czytaj też: Wczesna ciemna energia może wyjaśnić rozszerzanie Wszechświata

Źródło: Livescience