Wiersze Lovecrafta, czyli Nemezis i inne utwory poetyckie | Sensbook #5

Wiersze Lovecrafta, Nemezis i inne utwory poetyckie, Sensbook, Vesper Nemezis i inne utwory poetyckie,

Czytanie wierszy, to już zupełnie nowy poziom zagłębiania się w literackie dzieła. To przynajmniej moje wrażenie po pierwszym razie ze zbiorkiem Nemezis i inne utwory poetyckie, które oferują wyłącznie wiersze Lovecrafta. 

Każdy z nas natknął się na wiersze i powiedzieć, że ta przygoda na lekcjach języka polskiego odrzuciła nas od nich tak bardzo, jak obowiązkowe lektury od książek, to jakby nie mówić nic. Było zapewne jeszcze gorzej. Liczy się jednak podejście, czyż nie?

Wiersze Lovecrafta, Nemezis i inne utwory poetyckie, Sensbook, Vesper Nemezis i inne utwory poetyckie,

I to właśnie sprawiło, że w ramach mojego dążenia do zgłębiania nierzadko pokręconej twórczości Lovecrafta, sięgnąłem po niecodziennego zapewne bywalca domowych biblioteczek, czyli zbiór opowiadań. 

Na rynku w wydaniu polskim najciekawszym wydaje się w tej kwestii zdecydowanie pozycja “Nemezis i inne utwory poetyckie” wydawnictwa Vesper, choć dorwiemy też znacznie mniej solidny zbiorek.

Zwłaszcza, że wierszy jest tutaj sporo, a na dodatek otrzymujemy w komplecie stosowny rozdział z wyjaśnieniami i to, co uwielbiam w przełożeniu tłumacza Mateusza Kopacza, czyli fenomenalny opis tego, czym wiersze Lovecrafta tak naprawdę są i jaka historia jest z nimi związana. Finalnie 492 stron do zjedzenia. Sporo, ale wiersze, jak to wiersze – to nie proza wypluta na całe strony a góra kilkadziesiąt wersów. 

Wiersze Lovecrafta, Nemezis i inne utwory poetyckie, Sensbook, Vesper Nemezis i inne utwory poetyckie,

Ponadto objętość jest w “Nemezis i inne utwory poetyckie” nieco zaburzona, bo tak naprawdę każde polskie tłumaczenie posiada tuż obok oryginalną wersję w języku angielskim. Czy to przerost formy nad treścią? Wręcz przeciwnie! O ile oczywiście z angielskim Wam po drodze, ponieważ po prostu to ciekawe doświadczenie przeczytać i porównać obie wersję, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. 

To właśnie w wierszach jest najlepsze – działają przede wszystkim na naszą wyobraźnię i wymagają od nas często nie tylko jednego, a kilku podejść do przeczytania całości, aby w pełni zrozumieć wszystko, co miał do przekazania autor.

Wiersze Lovecrafta, Nemezis i inne utwory poetyckie, Sensbook, Vesper Nemezis i inne utwory poetyckie,

Jedni to lubią (sprawdźcie sami, przypominając sobie interpretacje wierszy ze szkoły), a drugim może się od tego zakręcić w głowie. Ale to, jak bardzo zaledwie kilkadziesiąt słów porusza naszą głowę do działania, jest po prostu niebywale cenne. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi twórczość Lovecrafta. Uważanego przez wielu za mistrza grozy, który nawet kilkoma wersami jest w stanie wzbudzić w nas niepokój. 

W kwestii wykonania trudno mieć jakiekolwiek zarzuty – klimatyczna, świetna okładka (dostępna w wersji twardej i miękkiej), dobrej jakości papier i równie jakościowy druk zdecydowanie nadają całości tego odpowiedniego charakteru. Wiecie, tego najważniejszego, finalnego sznytu, ułatwiającego przygodę po – wygląda na to, że – nieznanych szeroko meandrach twórczości Lovecrafta, które zdecydowanie polecam.