WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wieżowce niczym gąbki mają być wytrzymalsze niż obecnie

Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni twierdzą, że siatka wzmocniona po przekątnych, inspirowana gąbkami, mogłaby prowadzić do budowy lżejszych, a jednocześnie mocniejszych wieżowców i mostów.

Gąbki to interesujące organizmy, będące drapieżnikami, nawet pomimo faktu, że nie mają żadnych organów i tkanek. Można je do pewnego stopnia porównać do żywych struktur, którym przetrwanie zapewnia zaskakująco wysoka wytrzymałość.

Czytaj też:

Czytaj też:

Czytaj też:

Opierają się na tej właśnie strukturze, naukowcy zbudowali trójwymiarowy model. W ten sposób upewnili się, że „gąbczasty” sposób ułożenia materiałów zapewnia najwyższą efektywność pod kątem stabilności konstrukcji. Inspirowana wspomnianymi organizmami siatka jest dwuwarstwowa, w wyniku czego powstaje coś przypominającego ścianki koszyka. Autorzy projektu połączyli więc element budownictwa, ale i zaplatania.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Naukowcy twierdzą, że wnioski wyciągnięte z badań mogą być wykorzystane do tworzenia specjalnych krat, które będą zoptymalizowane pod względem geometrycznym, aby uniknąć wyboczenia konstrukcji. Będzie to miało wpływ na lepsze wykorzystanie materiałów we współczesnych zastosowaniach infrastrukturalnych.

Czytaj też:

Czytaj też: