Wieżowce niczym gąbki mają być wytrzymalsze niż obecnie

architektura

Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni twierdzą, że siatka wzmocniona po przekątnych, inspirowana gąbkami, mogłaby prowadzić do budowy lżejszych, a jednocześnie mocniejszych wieżowców i mostów.

Gąbki to interesujące organizmy, będące drapieżnikami, nawet pomimo faktu, że nie mają żadnych organów i tkanek. Można je do pewnego stopnia porównać do żywych struktur, którym przetrwanie zapewnia zaskakująco wysoka wytrzymałość.

Opierają się na tej właśnie strukturze, naukowcy zbudowali trójwymiarowy model. W ten sposób upewnili się, że “gąbczasty” sposób ułożenia materiałów zapewnia najwyższą efektywność pod kątem stabilności konstrukcji. Inspirowana wspomnianymi organizmami siatka jest dwuwarstwowa, w wyniku czego powstaje coś przypominającego ścianki koszyka. Autorzy projektu połączyli więc element budownictwa, ale i zaplatania.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Naukowcy twierdzą, że wnioski wyciągnięte z badań mogą być wykorzystane do tworzenia specjalnych krat, które będą zoptymalizowane pod względem geometrycznym, aby uniknąć wyboczenia konstrukcji. Będzie to miało wpływ na lepsze wykorzystanie materiałów we współczesnych zastosowaniach infrastrukturalnych.