Reklama
aplikuj.pl

Wygenerowali wizerunek podejrzanego na podstawie DNA. Sprawa wywołała wiele kontrowersji

Kanadyjska policja stworzyła na podstawie próbek DNA przypuszczalny wizerunek sprawcy przestępstwa. Sprawa wywołała ogromne kontrowersje.

Wydarzenia te miały miejsce w Edmonton w Kanadzie, a ich początek był związany z metodą fenotypowania DNA, które – przynajmniej w teorii – mogłoby być używane jako pomocne narzędzie do przewidywania potencjalnego wyglądu przestępców.

Czytaj też: Używacie soczewek kontaktowych? Tego nie róbcie, bo inaczej skończycie tak…

Istotny jest jednak fakt, iż chodzi o przewidywanie potencjalnego wizerunku, a nie identyfikowanie sprawców. Problem polega na tym, iż stojąca za tym pomysłem technologia jest jeszcze na tyle słabo , rozwinięta, że trudno oczekiwać realnych efektów. Innymi słowy, śledczy nie są w stanie uzyskać istotnych z punktu widzenia poszukiwań informacji dotyczących wyglądu, takich jak wiek czy obecność zarostu.

Wizerunek podejrzanego wygenerowany na podstawie DNA został szybko usunięty

Mimo to policjanci z Alberty postanowili opublikować wygenerowany obraz, co spotkało się z krytyką. Wynikała ona z faktu, iż podejrzany był czarnoskóry, Jak wyjaśnia Adam Rutherford z University College London, nie można tworzyć profili twarzy lub dokładnych przewidywań z zakresu pigmentacji na podstawie DNA.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja ocenia wypracowania. Tak oprogramowanie zajmuje się pracami uczniów

Opisywana technologia nazywa się Snapshot i jest dziełem firmy Parabon NanoLabs. Niestety, na obecną chwilę – a być może nigdy – nie da się na podstawie fenotypu określić czyjegoś wieku czy wagi, ani jakichkolwiek zmian wywołanych czynnikami środowiskowymi. W efekcie wygenerowanie jakiegokolwiek wizerunku to przede wszystkim pokaz kreatywności, a niekoniecznie poparte nauką dokonania. Przewidywany czarnoskóry sprawca miał mieć około 25 lat i BMI rzędu 22. Zdjęcie trafiło do sieci, lecz szybko zostało usunięte.