WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wizualizacja komórek w 3D

Przez setki lat naukowcy badali komórki za pomocą mikroskopów. Zespół inżynierów z Drexel University opracował projekt, dzięki któremu można założyć okulary 3D i w domowym laboratorium odbyć podróż wśród komórek.

Doktor  Andrew Cohen prowadzi grupę naukowców, która rozwija oprogramowanie i sprzęt pozwalający na dokładniejsze śledzenie przemieszczania i rozmnażania się komórek. Ich celem jest zwiększenie ilości danych wizualnych, żeby lepiej móc śledzić zmiany w komórkach. Będzie to kluczem do wychwytywania wczesnych zmian nowotworowych oraz może znaleźć zastosowanie w wykorzystaniu komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej. Mówi on:

Ten typ obrazowania jest tak ważny, ponieważ pozwala zobaczyć relacje między komórkami a ich środowiskiem.

Program nazywa się LEVER (Lineage Editing and Validation program) i pozwala on na określenie, znakowanie i śledzenie żywych komórek, przechwycenie ich wzorów ruchu i oznaczenie dokładnego momentu ich podziału. Zazwyczaj taki proces polega na oglądaniu zdjęć i ręcznym zanotowaniu momentu rozpoczęcia się odpowiednich procesów. Może to trwać nawet kilka godzin. Nowy projekt pozwala na pracę z komputerem w celu szybszego i dokładnego oznaczeniu początku odpowiedniego procesu. Doktor dodaje:

Jest to jak Photoshop dla biologów. Oprogramowanie przedstawia komórki i naczynia krwionośne. Umożliwia ono śledzenie ich i daje wgląd na interakcje pomiędzy nimi. Zapewnia to mnóstwo informacji na temat kształtu, ruchu i podziału komórek. Wizualizacja tych danych jest kluczowym krokiem do ich analizy.

Zespół może tworzyć trójwymiarowe obrazy i je animować, co daje unikalny wgląd w pewne procesy. Użytkownicy mogą obracać i powiększać wyświetlany obraz w 3D, co daje naukowcom punkty widokowe, które nie są możliwe, gdy patrzy się przez mikroskop.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Image courtesy of Drexel University