WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Wkrótce możemy płacić więcej za Netflixa

Netflix jest najpopularniejszą platformą streamingową nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie. Składa się na to bogaty kontent, ale również dość niskie opłaty. Niestety, już wkrótce ceny za dostęp do usługi mogą pójść w górę.

Netflix – ceny abonamentów

Obecnie na całym świecie Netflix ma przeszło 193 mln subskrybentów, zaś w Polsce ich liczba sięga 26 mln. Ich liczba znacznie się zwiększyła podczas pandemii, gdy siedzieliśmy w domach i mieliśmy znacznie więcej czasu na oglądanie. W Polsce mamy do wyboru trzy różne plany taryfowe pozwalające na oglądanie w wyższej jakości i współdzielenie konta z większą ilością osób. Najtańszy podstawowy pakiet kosztuje 34 zł, pakiet standard 43zł, zaś premium 52 zł i pozwala na korzystanie z jednego konta aż czterem użytkownikom. W takim wypadku koszta są dzielone pomiędzy wszystkich, a opłaty wychodzą naprawdę niskie. Oczywiście często bywa tak, że zamiast czterech osób, z takiego konta korzysta znacznie więcej, zwłaszcza, gdy oglądamy tylko sporadycznie.

Już w ubiegłym roku Netflix wspominał, że ma zamiar znacznie ukrócić ten proceder, a nawet całkowicie zablokować możliwość współdzielenia konta. Na szczęście przyrost klientów spowodowany pandemią sprawił, że platforma przynajmniej na razie porzuciła ten pomysł. To jednak nie oznacza, że nie ma zamiaru wyciągnąć od użytkowników większej ilości pieniędzy.

Abonament za Netfliksa może pójść w górę

Osoby, które korzystają z Netfliksa raz na jakiś czas z pewnością nie płaciłyby za subskrypcję, gdyby musiały zakładać własne konto. Inaczej jednak sprawa wyglądałaby, gdyby ceny za poszczególne pakiety poszły w górę. Jeden z analityków giełdowych z Wall Street, Alex Giaimo zauważył, że Netflix zmienił podejście do podwyżki cen. O ile w pierwszym kwartale roku nie brano tego pod uwagę, tak w ostatnich miesiącach zaczęto rozważać zmianę cennika. Według wyliczeń Giaimo, jeśli Netflix podniesie ceny w Europie lub w Ameryce Północnej o 1-2 dolary w skali roku może to przynieść zysk sięgający nawet miliarda dolarów.

Jeśli taki scenariusz się sprawdzi w Polsce oznacza to podwyżkę rzędu 4-8zł. Wtedy najtańszy pakiet kosztowałby 38-42zł, standard – 47-51 zł, zaś premium 56-60zł. I o ile przy współdzieleniu konta podwyżka nie byłaby aż tak odczuwalna, to osoby, które posiadają pakiet podstawowy najbardziej by ucierpiały. Oczywiście są to tylko szacunkowe wyliczenia i wydaje się prawdopodobne, że jeśli Netflix podniesie ceny, to dostosuje podwyżkę do lokalnych rynków.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News