Reklama
aplikuj.pl

Właściwości jedwabiu posłużyły do stworzenia nowatorskiego materiału

Właściwości jedwabiu posłużyły do stworzenia nowatorskiego materiału
Właściwości jedwabiu posłużyły do stworzenia nowatorskiego materiału

Czy doczekamy się kiedyś rewolucji w ubiorze na skalę światową, w której nowe materiały będą odgrywać kluczową rolę? Może tak, a może nie, ale naukowcy i tak dbają o rozwój tej dziedziny i na przykład ostatnio ci z Tufts University School of Engineering opracowali materiał na podstawie jedwabiu, który może marszczyć się w bardzo szczegółowe wzory – w tym słowa, tekstury i obrazy tak skomplikowane, jak kod QR lub odcisk palca. 

Czytaj też: Chiny mogą osiągnąć swoje cele w zakresie niskich emisji do 2020 roku

Inteligentna tkanina wykorzystuje naturalną zdolność białek jedwabiu do zmiany przy wystawieniu jej na działanie pary wodnej, czy pary metanolu. Korzystając z tych właściwości materiału, naukowcy wytworzyli jedwabny materiał z rozpuszczonej fibroiny, osadzając ją na cienkiej plastikowej membranie. Po cyklu ogrzewania i chłodzenia jedwabna powierzchnia zwija się w zmarszczki nanoteksturowane, tworząc pożądane wzory.

Ich tworzenie zajmuje około jednej sekundy, jest stabilne, ale cały proces można odwrócić prasowaniem parowym i narzucić na materiał zupełnie nowy wzór. Wystawienie dowolnej części pomarszczonej powierzchni na działanie wody lub pary metanolu powoduje bowiem rozluźnienie włókien i spłaszczenie zmarszczek. Gładka powierzchnia przepuszcza ponad 80% światła, podczas gdy pomarszczona powierzchnia przepuszcza poniżej 20%, tworząc widoczny kontrast i postrzeganie drukowanego wzoru. Powierzchnię można selektywnie wystawiać na działanie pary za pomocą wzorzystej maski, co daje dopasowany wzór w teksturowanym jedwabiu.

Lista potencjalnych zastosowań jest szeroka i tyczy się zarówno tych designerskich, jak i informacyjnych pobudek. Najciekawsze jest jednak to z automatycznie dostosowującymi się ubraniami pod kątem właściwości termicznych zależnie od temperatury ciała.

Czytaj też: Chińczycy hodują bawełnę na ciemnej stronie Księżyca

Źródło: Phys