WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Właśnie minęło 50 lat od powstania słynnego zdjęcia przedstawiającego wschód Ziemi

Tzw. Earthrise to jedno z najbardziej charakterystycznych zdjęć związanych z podbojem kosmosu przez ludzi. Bill Anders wykonał fotografię podczas przełomowej misji Apollo 8 pod wpływem chwili. „Nagle zobaczyliśmy obiekt zwany Ziemią” – powiedział Anders dla Guardiana „To był jedyny kolor we wszechświecie.” 

Misja Apollo 8 z 1968 roku miała kluczowe znaczenie w wyścigu na Księżyc. Było to pierwsze załogowe wystrzelenie rakiety Saturn V, która tylko dwukrotnie latała w bezzałogowych misjach testowych. Był to także pierwszy załogowy statek kosmiczny, który „uciekł” grawitacji Ziemi, dotarł do innego ciała niebieskiego i orbitował wokół niego. Dotarcie przez załogę do Księżyca trwało prawie trzy dni.

Astronauci byli wyposażeni w wysoce zmodyfikowany model Hasselblad 500 EL z wizjerem zastąpionym mechanicznym pierścieniem widokowym. Byli w pełni wyszkoleni w zakresie zasad fotografii i mieli dostęp zarówno do 70mm, jak i czarno-białego filmu. Komandor Frank Borman zajmował się modułem dowodzenia, kiedy Ziemia pojawiła się niczym niebieski klejnot na tle szarej, monochromatycznej powierzchni Księżyca. Borman podobno wykonał czarno-białe zdjęcie Ziemi, ale Anders sądził, że fotografia będzie warta uchwycenia w koloerze. W tym momencie rozmowa wśród załogi została nagrana dla potomności (powyżej) i pokazuje, co stało się później.

Załoga rozpoczęła powrót na Ziemię 27 grudnia. Zdjęcie zostało opublikowane po raz pierwszy na początku 1969 roku i podobno zainspirowało pierwszy w historii Dzień Ziemi w 1970 roku. Od tego czasu było ono symbolem ruchu ekologicznego.

[Źródło: engadget.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Chiny rozpoczęły lot na ciemną stronę Księżyca