Reklama
aplikuj.pl

Obejrzyjcie wnętrze rdzenia GeForce RTX 3090

Wnętrze rdzenia GeForce RTX 3090, rdzeń RTX 3090, wnętrze rdzenia graficznego, GPU podczerwień

Flagowy model nowej serii kart graficznych NVIDIA ma w sobie nie lada serducho, którego środeczek jest szalenie ciekawy. Spójrzmy więc na wnętrze rdzenia GeForce RTX 3090.

Rdzeń RTX 3090 pod lupą

GeForce RTX 3090 to obecnie właściciel największego rdzenia graficznego w segmencie konsumenckim (jego powierzchnia sięga aż 642 mm kwadratowych). Znajdujące się na karcie GPU GA102-300 jest wyposażone w procesor graficzny, który dzierży całe 10496 rdzeni CUDA (via TechPowerUp).

Czytaj też: Ile składanych smartfonów wypuści Samsung w 2021 roku?
Czytaj też: Lista zmian iOS 14.3. Stare modele jakby odżyły?
Czytaj też: Asus prezentuje białe wersje kart ROG Strix RTX 3000

Zdjęcia w podczerwieni to jeden z najlepszych sposobów przyjrzenia się procesorom „od środka”. Te płytki krzemowe z wytrawionymi ścieżkami, to z jednej strony coś prozaicznego (to przecież tylko kawałek krzemu), a z drugiej coś będącego szaloną wręcz zdobyczą technologiczną przez stosownie wytrawione ścieżki i nie tylko.

Czytaj też: Elektryczny rower śnieżny MoonBike podbije niejeden zaśnieżony stok
Czytaj też:
Samsung Galaxy Note 20 otrzymuje One UI 3.0
Czytaj też:
Duże zmiany w abonamentach komórkowych. Czy na pewno?

Jako obecnie główny element najpotężniejszej karty graficznej, rdzeń GA102-300 posiada precyzyjnie rozmieszczenie poszczególnych zasobów. Zdjęcie podczerwieni pokazuje szereg bloków zgodnych z najnowszą architekturą Ampere w postaci siedmiu pionowych rzędów klastrów GPC, w którym znajduje się po 12 procesorów strumieniowych. Mała zabawa w porównanie ujawnia też tranzystory w postaci rdzeni Tensor, RT oraz CUDA.