Reklama
aplikuj.pl

Woda znaleziona wewnątrz meteorytu może wyjaśniać historię Układu Słonecznego

Woda jest stosunkowo powszechna w Układzie Słonecznym. Można ją znaleźć w pierścieniach otaczających Saturna, pod powierzchnią księżyca zwanego Enceladusem a nawet na Marsie. Teraz z kolei udało się wykryć ciekłą H20 wewnątrz meteorytów zwanych chondrytami węglistymi.

Artykuł w tej sprawie, dostępny na łamach Science Advances, sugeruje, że naukowcy wykryli w meteorycie pochodzącym z początków istnienia Układu Słonecznego wodę w stanie ciekłym. Jako że to właśnie chondryty węgliste mogły doprowadzić do pojawienia się wody na Ziemi, to dzięki nim możemy skompletować historię dotyczącą genezy naszej planety.

Czytaj też: Nie zgadniecie, w jakim celu naukowcy umieścili meteoryty w piekarniku

Akira Tsuchiyama z Uniwersytetu Ritsumeikan oraz jego współpracownicy skupili się na fragmentach meteorytu Sutter’s Mill, który uformował się 4,6 miliarda lat temu i spadł na Ziemię w 2012 roku. Znaleziono go wtedy na terytorium Stanów Zjednoczonych. Korzystając z technik mikroskopowych naukowcy zauważyli miniaturowy kryształ kalcytu, w którym znajdowała się niewielka ilość wody zawierającej co najmniej 15% dwutlenku węgla. Potwierdza to, że zarówno ciekła woda, jak i dwutlenek węgla mogły być obecne w skałach kosmicznych sprzed miliardów lat.

Woda prawdopodobnie trafiła na powierzchnię Ziemi za sprawą kosmicznych skał, które ją zawierały

Autorzy badania przypuszczają, że asteroida, z której uformował się rzeczony meteoryt, prawdopodobnie składała się z zamarzniętej wody i dwutlenku węgla. Oznaczałoby to, że powstała w chłodnych obszarach Układu Słonecznego, być może poza orbitą Jowisza. Dopiero później jej fragment dotarł na Ziemię, kończąc trwającą miliardy lat kosmiczną podróż.

Czytaj też: Wykryto emisję radiową z Wenus. To nie pierwszy taki przypadek w Układzie Słonecznym

Skąd w ogóle wzięła się woda pokrywająca naszą planetę? Jedna z teorii sugeruje, że ten życiodajny płyn trafił na Ziemię za sprawą obiektów takich jak meteoryty (czyli chondryty węgliste). W ich wnętrzach mogły znajdować się kieszenie wypełnione wodą, która przed miliardami lat dostała się w obręb naszej planety. Oczywiście takich obiektów musiałoby być bardzo wiele (lub ich rozmiary powinny być ogromne).