Reklama
aplikuj.pl

Wodne planety mogą wyglądać zupełnie inaczej niż Ziemia. Oto, co o nich wiemy

Zespół badawczy pod zarządem Arizona State University postanowił przeprowadzić badania poświęcone powstaniu i przetrwaniu życia na planetach posiadających oceany. Wyniki ich analiz ukazały się na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

Dzięki wykonanym badaniom naukowcy natrafili na niespotykaną wcześniej fazę przejściową między krzemionką a wodą. To przełomowe odkrycie może zmienić sposób, w jaki astronomowie tworzyli modele egzoplanet. Może również wpłynąć na to, jak myślimy o ewolucji życia na tych obiektach.

Podstawą prowadzonych badań były komory diamentowe, które zapewniały ciśnienia mogące panować na terenie objętych obserwacjami egzoplanet. Można je obliczyć dzięki wcześniejszym poznaniu wielkości i masy planety. Próbki te, poza wystawieniu na działanie ciśnienia, zostały również podgrzane.

Czytaj też: W atmosferze tej egzoplanety metale mają formę gazów. Gdzie się znajduje?

Gdy próbka zostanie poddana odpowiednim czynnikom, naukowcy wykorzystują promieniowanie APS do robienia zdjęć ukazujących zachodzące zmiany w strukturze skali atomowej. W tym przypadku chodziło o zanurzenie niewielkiej ilości krzemionki w wodzie oraz zwiększenie ciśnienia i temperatury.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

W wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu rzędu 30 gigapaskali woda i skały zaczęły się łączyć. Obserwacja tej nowej fazy przejściowej daje lepsze wyobrażenie o rzeczywistym składzie bogatych w wodę egzoplanet, a także wgląd w to, jakie formy życia mogłyby się tam pojawić.