WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wojsko USA szkodzi środowisku i to w wielkim stopniu

Nowe badania z uniwersytetów w Durham i Lancaster w Anglii pokazują, że amerykańskie wojsko jest jedną z większych instytucji zanieczyszczających klimat na świecie. Gdyby wszystkie amerykańskie operacje wojskowe były postrzegane w formie jednego narodu, to jego emisja gazów cieplarnianych uplasowałaby go na 47 miejscu największych emitentów na świecie.

Czytaj też: Naziści podawali żołnierzom leki, które zwiększały ich wydajność

Ciekaw jest z kolei to, że na początku tego roku Departament Obrony USA powiedział, że zmiany klimatyczne zagrażają ponad dwóm trzecim krytycznych operacyjnie instalacji wojskowych na całym świecie. Jednak tamtejsi włodarze nie byli aż tak bezczynni w tej kwestii i np. w 2017 roku podjęli inicjatywę konstruowania hybrydowych pancerników, ale odwołali ją przez „priorytety departamentowe”. Warto też wspomnieć, że ich kilka baz wojskowych korzysta z szeregu alternatywnych źródeł energii, ale i tak nie wynagradza to tego, że USA obsługuje ponad 800 baz wojskowych w ponad 70 krajach, a w wyniku badań odkryto, że:

  • Tylko w 2017 roku wojsko USA kupowało około 269230 baryłek ropy dziennie i wyemitowało ponad 25000 kiloton CO2 przez ich spalanie. W samym roku siły powietrzne zakupiły paliwo o wartości 4,9 miliarda dolarów, a marynarka wojenna 2,8 miliarda dolarów, armia za 947 milionów dolarów i marines za 36 milionów dolarów.
  • Gdyby wojsko USA było krajem, to byłoby ono położone między Peru i Portugalią w globalnej tabeli zakupów paliw, porównując konsumpcję paliw płynnych w 2014 roku.
  • W 2014 roku skala emisji jest w przybliżeniu równa całkowitej emisji w Rumunii.
  • Siły powietrzne są zdecydowanie największym emitentem gazów cieplarnianych na poziomie ponad 13000 kiloton emisji CO2. Oprócz korzystania z najbardziej zanieczyszczających rodzajów paliwa, Air Force i Navy są również największymi nabywcami paliwa.

Takie badania są jednym tylko z owoców ruchu w kwestii ochrony środowiska i zapobiegnięciu globalnemu ociepleniu:

To badanie dostarcza wystarczających dowodów na poparcie niedawnych apeli aktywistycznych sieci o włączenie wojsk amerykańskich do Zielonego Nowego Ładu Kongresmenki Aleksandrii Ocasio-Cortez i innych międzynarodowych traktatów klimatycznych.

Czytaj też: Recykling rakiet w SpaceX z kolejnym sukcesem

Źródło: Popular Mechanics