Reklama
aplikuj.pl

Worek Węgla znajduje się 600 lat świetlnych od Ziemi. Mgławicę uwieczniono na nowych zdjęciach

Worek Węgla to mgławica oddalona o około 600 lat świetlnych od Ziemi, którą udało się niedawno uchwycić na efektownym obrazie.

Ma ona aż 100 lat świetlnych średnicy i jest dość łatwo dostrzegalna, ponieważ zajmuje obszar nieba odpowiadający dwunastu Księżycom w pełni. Można ją dostrzec nawet gołym okiem, o ile warunki są sprzyjające. Aby to zrobić, należy spojrzeć w kierunku gwiazdozbioru zwanego Krzyżem Południa. Niestety, z naszej półkuli (i szerokości geograficznej) tego typu obserwacje mogą okazać się utrudnione.

Czytaj też: Bliźniak południowy uchwycił mgławicę Kameleon. Zobaczcie jej nowe zdjęcie

Worek Węgla jest gęstym obłokiem pyłu międzygwiazdowego, który blokuje widzialne długości fal światła pochodzącego z obiektów znajdujących się za nim. Jeśli spojrzycie na powyższe zdjęcie, to w jego centrum możecie dostrzec tzw. mgławicę protoplanetarną. Jest to jeden z etapów ewolucji gwiazdy, na którym zrzuca ona swoją wodorową otoczkę i szybko się rozgrzewa.

Worek Węgla to mgławica mająca około 100 lat świetlnych średnicy

Po kilku tysiącach lat owa gwiazda osiągnie temperaturę rzędu 30 tysięcy stopni Celsjusza. Wtedy też emitowanej przez nią energii będzie tak dużo, że otaczająca ją gazowa powłoka ulegnie rozświetleniu. Powstanie wtedy mgławica planetarna, co będzie związane z ostatnim etapem życia gwiazdy. Z czasem zmieni się ona w tzw. białego karła.