Najnowsze badanie w Frontiers in Physiology rzuciło nowe światło na to, jaki wpływ mogą wywierać loty kosmiczne na funkcjonowanie mózgu człowieka. Jest to pierwsze badanie, które podjęło się sprawdzenia tej kwestii, analizując to, jak mózgu pilotów myśliwców reagują w sytuacjach znacznych i częstych zmian obciążeń.
Piloci myśliwców mają inne mózgi od zwyczajnych ludzi. To badanie może być przełomowe
Pewne jest, że ludzki mózg może zmieniać swoją strukturę i funkcję w odpowiedzi na zmieniające się warunki środowiskowe dzięki neuroplastyczności, a podróżowanie w środowisku zerowej grawitacji może być szkodliwe dla zdrowia. Nadal brakuje nam jednak dokładnych danych co do tych zmian i dlatego naukowcy postanowili zbadać pilotów myśliwców odrzutowych, którzy podobnie jak astronauci, są poddawani znacznym różnicom sił grawitacji i muszą być w stanie szybko przetwarzać często sprzeczne informacje sensoryczne.
Czytaj też: Docenione przez żołnierzy urządzenie odstraszające komary może trafić w nasze ręce
W ramach badania przeanalizowano mózgi pilotów myśliwców F-16, który przelatali średnio 1025 godzin w swojej karierze i porównano je z grupą kontrolną, której przedstawiciele nigdy nie zasiedli za sterami tak zaawansowanych samolotów. W celu badania każdemu uczestnikowi wykonano skany rezonansu magnetycznego, aby zaobserwować zmiany co do tego, jak różne regiony mózgu oddziałują ze sobą.
Czytaj też: Lotnictwo USA rozpoczyna kolejny wyścig zbrojeń. Będzie bardzo, ale to bardzo szybko
Dane wykazały, że u pilotów istniało większe połączenie pomiędzy obszarami mózgu, które przetwarzają informacje wizualne oraz informacje o zmianach pozycji głowy, kierunku i ruchu. Gdyby tego było mało, piloci z większą liczbą godzin lotu wykazywali większe zmiany w mózgu niż ci z mniejszą zwłaszcza w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie złożonych informacji. To z kolei sugeruje, że neuroplastyczność wzrasta proporcjonalnie do doświadczenia lotniczego, a naukowcy mają nadzieję, że same wnioski z badań mogą przydać się w przyszłych badaniach mających na celu lepsze zrozumienie wpływu podróży kosmicznych na funkcjonowanie mózgu.