Zespół badawczy z Uniwersytetu w Tokio wykorzystał teleskop ALMA do zrozumienia, jakie procesy zachodzą w atmosferze Tytana.
Ślady chemiczne, na jakie trafili naukowcy sugerują, że reakcje związane z powstawaniem azotowych cząsteczek organicznych są zależne od promieniowania kosmicznego. Badacze natrafili m.in. na ślady acetonitrylu oraz jego rzadko spotykanego izotopomeru – CH3C15N. Okazało się, iż acetonitryl w stratosferze Tytana jest bardziej obfity w 14N niż inne wcześniej mierzone cząsteczki azotu.
Autorzy badania sądzą, że na procesy chemiczne zachodzące w atmosferze Tytana wpływa m.in. promieniowanie ultrafioletowe (emitowane przez Słońce) oraz promieniowanie kosmiczne (takie, które pochodzi spoza Układu Słonecznego).
Tego typu badania są ważne, ponieważ wygląda na to, że reguły dotyczące atmosfery Tytana obejmują również inne obiekty wchodzące w skład Układu Słonecznego. Właśnie dlatego zrozumienie tego, co dzieje się na księżycu Saturna może być kluczem do poznania procesów zachodzących na innych naturalnych satelitach czy planetach.