WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Wpływ światła na ekosystem może być ogromny. Ten eksperyment to pokazuje

Wpływ światła na ekosystem może być ogromny. Ten eksperyment to pokazuje

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth, którzy opisali swoje spostrzeżenia na łamach Current Biology. Badacze stwierdzili bowiem, że sztuczne światło odbijające się wzdłuż linii brzegowej zakłóca zdolność niektórych zwierząt do prawidłowej nawigacji i zdobywania pożywienia.

Gatunki takie jak np. zmieraczek piaskowy są zależne od lokalizacji Księżyca i jasności nocnego nieba. Powszechnie spotykane na europejskich wybrzeżach, zmieraczki spędzają czas w ciągu dnia na przebywaniu w piasku na głębokości od 10 do 30 centymetrów. Z kolei w nocy wyruszają w podróż, poszukując rozkładających się wodorostów.

Autorzy badań monitorowali populację wspomnianych organizmów występujących na plaży Cable Bay w Północnej Walii. Obserwując zachowanie niemal 1000 osobników na przestrzeni kilkunastu dni. Miały wtedy miejsce różne fazy Księżyca i odmienne warunki pogodowe. Następnie naukowcy doprowadzili do zanieczyszczenia obserwowanego obszaru sztucznym światłem.

Czytaj też: Zakwaszenie Oceanu Arktycznego jest większe niż przypuszczano. Co to oznacza?

Okazało się, że zakłócenia powodowane przez sztuczne światło wywołały u zmieraczków dezorientację. Niektóre zwierzęta myślały, że wciąż jest dzień, dlatego pozostawały pod ziemią. Inne z kolei przemieszczały się w niewłaściwych kierunkach. Biorąc pod uwagę wpływ tych organizmów na ekosystem, możemy przypuszczać, iż spadek ich liczebności mógłby doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania łańcucha pokarmowego. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o jak najmniejsze zanieczyszczanie nocnego nieba światłem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News