Reklama
aplikuj.pl

Wsparcie SoC StarFive JH7100 w Linux. Ten układ może służyć do stworzenia taniej platformy RISC-V

Wsparcie SoC StarFive JH7100 w Linux, taniej platformy RISC-V, StarFive JH7100, Linux StarFive JH7100, wsparcie StarFive JH7100

Właśnie zadebiutowała wersja 5.17 jądra Linuxa, która wprowadziła wsparcie dla dwóch ukłądów na bazie architektur rozwijających się nieustannie w cieniu x86. Mowa o ARM i RISC-V, które dały życie kolejno SoC StarFive JH7100 oraz Snapdragon 8 Gen 1.

Linux wprowadził wsparcie do SoC StarFive JH7100

Oczywiście zdecydowanie najważniejszą wiadomością jest wsparcie dla RISC-V, czyli architektury Open-Source, która dała życie m.in. układowi StarFive JH710. To pochodzące z Chin dzieło jest już w masowej produkcji i wymaga jedynie kosztów opłacenia inżynierów oraz fabryk. Wszystko dzięki temu, że z wykorzystaniem RISC-V każdy tak naprawdę może projektować nowe procesory centralne (CPU) bez jakichkolwiek opłat związanych z licencjami.

StarFive JH710 współpracuje maksymalnie z 8 GB pamięci LPDDR4 i jest produkowany z wykorzystaniem 28 nm procesu technologicznego firmy TSMC. Obejmuje dwa rdzenie SiFive U74 taktowane zegarem 1,5 GHz, które ponoć swoją wydajnością odpowiadają rdzeniom ARM Cortex-A55.

Czytaj też: Procesory Ryzen 5000 na X370. ASRock przeciera szlaki na rynku

Na pokładzie tego procesora znajdzie się też akcelerator sieci neuronowych NVDLA firmy Nvidia i Vision DSP Tensilica-VP6. Chociaż układ nie posiada wbudowanego GPU 3D, to i tak obsługuje wyjście 4K przez port HDMI, przez co wielu uważa SoC StarFive JH710 za podstawę do „pierwszej użytecznej i taniej platformy RISC-V”.