Reklama
aplikuj.pl

Wszechświat jest znacznie gorętszy niż dawniej. I będzie jeszcze cieplejszy

wszechswiat

Zespół badawczy z Ohio State University doszedł do wniosku, że wszechświat robi się coraz gorętszy. Ustalenia w tej sprawie zostały opisane na łamach Astrophysical Journal.

Astrofizycy skupili się na termicznej historii wszystkiego co nas otacza na przestrzeni ostatnich 10 miliardów lat. Stwierdzili, że średnia temperatura gazu we wszechświecie wzrosła w tym czasie ponad 10 razy i osiągnęła nieco ponad 2 miliony stopni Celsjusza.

Czytaj też: Sieć 4G na Księżycu? Astronomowie zaniepokojeni
Czytaj też: Zaginiony bliźniak Księżyca? Astronomowie natrafili na trop
Czytaj też: Astronomowie świętują Halloween – zobaczcie kosmiczną dynię

Jim Peebles, czyli laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2019 r., przedstawił teorię powstawania wielkoskalowych struktur we wszechświecie. Chodzi o globalne wzorce galaktyk i gromad galaktyk na ogromną skalę. Tego typu struktury powstają w wyniku grawitacyjnego zapadnięcia ciemnej materii i gazu.

Wszechświat jest obecnie ok. 10-krotnie gorętszy niż jeszcze dziesięć mld lat temu

Kiedy wszechświat ewoluuje, grawitacja pochłania coraz więcej materii i gazu, a zjawisko jest na tyle gwałtowne, że ten gaz się nagrzewa. Autorzy badań użyli nowej metody, która umożliwiła im oszacowanie temperatury gazu w przeszłości. Stwierdzili, iż nie tylko wszechświat z czasem staje się coraz gorętszy, ale że cały ten proces będzie kontynuowany.

Czytaj też: Przez naszą galaktykę leci samotna planeta. Zaobserwowali ją polscy astronomowie
Czytaj też: Galaktyka zaskoczyła astronomów. Jest jasna niczym kwazar
Czytaj też: Planeta „uciekła” astronomom. Dzięki tej metodzie udało się ją znaleźć