Reklama
aplikuj.pl

Wszechświat może być młodszy niż przewidywano

Nowe obliczenia sugerują, że Wszechświat może być o kilka miliardów lat młodszy niż wskazywałyby dotychczasowe szacunki naukowców. 

Ogromne wahania w obliczeniach naukowców odzwierciedlają różne podejścia do skomplikowanego problemu związanego z ustaleniem prawdziwego wieku Wszechświata. Badacze szacują jego wiek wykorzystując ruch gwiazd do pomiaru tempa jego ekspansji. Jeśli Wszechświat rozszerza się szybciej, oznacza to, że wcześniej osiągnął swój obecny rozmiar, a zatem musi być młodszy.

Czytaj też: Jak duży jest Wszechświat?

Szybkość ekspansji, zwana stałą Hubble’a, jest jedną z najważniejszych liczb w kosmologii. Większa stała Hubble’a powodowałaby, że Wszechświat szybciej się porusza i jest młodszy. Na podstawie stałej Hubble’a wynoszącej 70 wiek Wszechświata wynosiłby 13,7 mld lat. Teraz ustalono jednak, iż owa stała wynosi 82,4, co oznacza, że Wszechświat ma 11,4 miliarda lat. Hipotez na ten temat było jednak wiele.

W 2013 r. zespół europejskich naukowców przyjrzał się resztkom promieniowania z Wielkiego Wybuchu i stwierdził wolniejsze tempo ekspansji, które wynosiło 67. Z kolei wcześniej astrofizyk Adam Riess użył super teleskopu NASA i wyliczył stałą wynoszącą 74. Według innych badaczy, którzy opublikowali swoje obliczenia na początku tego roku, stała wynosi 73,3.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Czy lustrzany wszechświat istnieje?