WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Wyjątkowy samochód F1 Fittipaldi F5A nadal podbija tory

Emerson Fittipaldi i jego brat Wilson zaprojektowali i skonstruowali swoje własne samochody F1 pod koniec lat 70-tych i co najlepsze, jeden z nich, a dokładnie Fittipaldi F5A wykorzystywany jest na torze do dzisiaj. 

Czytaj też: Wyścigowy samochód Mors z 1908 roku może przerażać

Kierowca Emerson Fittipaldi zaczynał swoją karierę w Formule 1, prowadząc samochody od innych producentów, ale widocznie był pewny, że zrobi je lepiej i dlatego też dogadał się ze swoim bratem, zakładając wspólnie Fittipaldi Automotive w 1974 roku. Wkrótce potem zaczęli konkurować innymi w oficjalnych wyścigach swoimi własnymi samochodami, które nigdy nie wygrały dla nich żadnego z wyścigu.

Nie oznacza to jednak, że były porażką. Można powiedzieć, że po prostu… były nieco mniej dopracowane, niż modele z konkurencyjnych firm, które miały znacznie bardziej rozbudowane zaplecze finansowe. Jednak samochód Fittipaldi F5A, który startował w F1 w 1978 i 1979 roku, zachwycając silnikiem DFV V8 ze współpracy Forda i Cosworth, nie zniknął ze świata. Ostatnio nawet w świetnym stanie odwiedził tor, a jego wyczyn uwiecznił kanał Goodwood Road & Racing.

Czytaj też: Ford GT Mk II jest po prostu świetną (drogą) zabawką

Źródło: Road and Track