Reklama
aplikuj.pl

Ile czasu poprzedza wymieranie gatunków?

ziemia planeta

Płetwal błękitny pływa w ziemskich morzach i oceanach od około 4,5 miliona lat, a neandertalczycy zniknęli z powierzchni naszej planety w ciągu kilkuset tysięcy lat. Ale jaka jest średnia istnienia gatunku zanim dojdzie do jego wymarcia?

Ze względu na niszczenie siedlisk, zmiany klimatyczne i szereg innych czynników rośliny i zwierzęta znikają na tyle szybko, iż możemy już mówić o szóstym masowym wymieraniu. Ale nawet w spokojniejszych okresach w historii Ziemi, odpowiedź na zawarte w tytule pytanie nie jest jasna. W przypadku ssaków gatunek istnieje od 1 do 2 milionów lat.

Czytaj też: U naszych sąsiadów szaleje ptasia grypa. Hodowcy muszą wybijać zwierzęta
Czytaj też: Naukowcy sklonowali wymierające zwierzę na podstawie DNA sprzed wielu lat
Czytaj też: W Rosji masowo giną morskie zwierzęta. Co się z nimi dzieje?

Średnia ta nie dotyczy wszystkich okresów geologicznych. W przypadku ssaków z ery kenozoicznej (65 milionów lat temu do chwili obecnej) wynosi 3,21 miliona lat, przy czym większe ssaki istnieją dłużej niż mniejsze). Dla bezkręgowców wynik jest jeszcze bardziej imponujący imponujący, ponieważ istnieją średnio od 5 milionów do 10 milionów lat.

Obecne zachodzące wymieranie gatunków jest tak poważne, że naukowcy chcą je określać mianem szóstego masowego wymierania

Stuart Pimm z Duke University twierdzi, że gdyby na Ziemi był milion gatunków, jeden z nich znikałby każdego roku. Dla porównania, z danych opublikowanych na łamach PLOS Biology wynika, że obecnie na naszej planecie występuje około 8,7 miliona gatunków. Inni eksperci szacują jednak, że gatunki znikają w tempie 0,1 gatunku na milion rocznie, a jeszcze inni mówią o tempie dwóch gatunków na milion rocznie.

Czytaj też: Zobaczcie zwierzę, które być może żywiło się tytanozaurami
Czytaj też: Jak wojny domowe wpływają na dzikie zwierzęta?
Czytaj też: Skąd się bierze magnetyczny „szósty zmysł” u zwierząt? Być może kluczowe są bakterie

Obecne tempo wymierania jest znacznie wyższe niż którekolwiek z przewidywań dotyczących przeszłości – około 1000 razy większe niż szacowane przez Pimma. Również w tym przypadku szacunki są jednak niezwykle odmienne – mówi się o tempie od 100 do 10 000 razy wyższym. I choć przypuszczenia się różnią, to jedno jest jasne – organizmy występujące na Ziemi znikają w zastraszająco szybkim tempie.