Reklama
aplikuj.pl

Wyspy Owcze zostały podbite zanim dotarli na nie wikingowie. Kto trafił tam jako pierwszy?

Wygląda na to, że zanim doszło do kolonizacji Wysp Owczych przez wikingów, obszar ten był już niejednokrotnie odwiedzany przez inne grupy.

Mówi się, że setki lat przed dotarciem Krzysztofa Kolumba do Ameryki na miejscu pojawiali się wikingowie. Wygląda jednak na to, iż w przypadku Wysp Owczych musieli oni ustąpić pierwszeństwa Celtom. Ci trafili bowiem w ten obszar jeszcze wcześniej niż w połowie IX wieku, kiedy to kolonizację przeprowadzili wikingowie.

Czytaj też: Krwawy orzeł mógł naprawdę istnieć. Czy wikingowie faktycznie byli tak brutalni, jak sądzimy?

Artykuł na ten temat ukazał się w Communications Earth & Environment. Wynika z niego, że wikingowie trafili na Wyspy Owcze około 850 roku, by skolonizować Islandię w 874 roku, a potem Grenlandię, co nastąpiło w okolicach 980. Na czele zespołu badawczego prowadzącego śledztwo w tej sprawie stanęła Lorelei Curtin, która wraz z współpracownikami oszacowała, iż setki lat wcześniej – około 500 roku – na Wyspach Owczych pojawili się mieszkańcy dzisiejszej Szkocji i Irlandii.

Wyspy Owcze najprawdopodobniej były odwiedzane przez Celtów już w IV bądź V wieku

Archeolodzy wybrali się do wioski Eiði, gdzie zebrali próbki osadów, które zbierały się przez tysiące lat. Wydrążone przy pomocy rurek rdzenie miały długość wynoszącą około 2,7 m i obejmowały około 10 000 lat lokalnej historii. I choć pierwotnym celem było zebranie informacji na temat działalności wikingów na Wyspach Owczych, to okazało się, że na głębokości około 51 cm pojawiły się dowody świadczące o obecności licznych… owiec. Zwierzęta najprawdopodobniej zamieszkiwały ten obszar między 492 a 512 rokiem, choć mogły się tam pojawić nawet wcześniej – około 370 roku.

Czytaj też: Kim był Człowiek z Blair Atholl? Archeolodzy na tropie zagadki

Jeśli chodzi o pochodzenie tych pierwotnych kolonizatorów, to naukowcy spekulują, że mogli oni być Celtami. Świadczy o tym kilka poszlak, między innymi nazwy miejsc używanych na Wyspach Owczych. Określenia te wywodzą się od celtyckich słów i były znajdowane między innymi na lokalnych grobach. Poza tym, analizy DNA współczesnych mieszkańców Wysp Owczych sugerują, że mają oni skandynawskie i celtyckie korzenie.