Reklama

Kim był Człowiek z Blair Atholl? Archeolodzy na tropie zagadki

Tzw. Człowiek z Blair Atholl to zmarły w wieku około 45 lat mężczyzna, który został pochowany na terenie szkockich Highlands około 1600 lat temu. Zdaniem naukowców nie był on miejscowym mieszkańcem.

Jego szczątki zostały znalezione w 1985 roku podczas prac budowlanych w domu w wiosce Bridge of Tilt, w pobliżu Blair Atholl. Znaleziony na miejscu szkielet okazał się pochodzić z okresu pomiędzy 400 a 600 rokiem. Ostatecznie trafił on na wystawę w Atholl Country Life Museum.

Czytaj też: Miasto Majów posiada nieznane struktury. Ukrywały się przed wzrokiem archeologów przez dziesiątki lat

Chcąc zbadać dietę Człowieka z Blair Atholl, którą stosował w ciągu ostatnich 5-10 lat swojego życia, archeolodzy wyodrębnili kolagen z fragmentu jego żebra. Analizując stosunki izotopowe węgla i azotu w tym kolagenie, naukowcy mogli określić, czym żywił się mężczyzna, ponieważ składniki odżywcze z jedzenia, które zjadał, trafiły do jego kości. Okazało się, iż tajemniczy zmarły stosował dietę bardzo podobną do tej spotykanej w całej wczesnośredniowiecznej Szkocji. Innymi słowy, musiał spożywać stosunkowo duże ilości wieprzowiny, ryb słodkowodnych a może nawet i ptactwa wodnego.

Człowiek z Blair Atholl z pewnością nie pochodził z miejsca, w którym umarł

Poza tym autorzy badania zwrócili również uwagę na stosunek izotopów siarki w kolagenie. Wykryty u niego podwyższony stosunek tych izotopów pozwala sądzić, iż większość swojego późniejszego życia spędził w innym miejscu, w pobliżu wybrzeża, gdzie był nowym przybyszem. Z kolei analiza izotopów strontu i tlenu w szkliwie jego zębów powstałym w dzieciństwie wykazała, iż Człowiek z Blair Atholl dorastał wokół starszych formacji skalnych niż te obecne w środkowej Szkocji. Miejsce jego pierwotnego zamieszkania musiało cechować się łagodniejszym klimatem – na przykład takim, który panuje na zachodnim wybrzeżu Szkocji.

Czytaj też: Szkielet z epoki lodowcowej? Prawda okazała się zupełnie inna

Tego typu odkrycia stanowią kolejne dowody na to, że ludzie w średniowieczu podróżowali na duże odległości. Jak dodaje Kate Britton, badania prowadzone na dwóch innych stanowiskach archeologicznych (w Lundin Links i Cramond) pokazują, iż tego typu migracje nie należały do rzadkości. Jeśli chodzi o Człowieka z Blair Atholl, to wygląda na to, że zanim trafił na północ Szkocji, to spędził dzieciństwo na zachodnim wybrzeżu. Mogła to być na przykład jedna z wysp takich jak Mull, Iona lub Tiree, choć pojawiła się nawet hipoteza o jego irlandzkim pochodzeniu.