WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Wzrośnie składka ZUS dla nowych firm

Z powodu przyszłorocznego wzrostu płacy minimalnej również nowe firmy opłacające składki na preferencyjnych warunkach muszą szykować się na wzrost ZUS.

Zarówno pełna składka ZUS, jak i ta preferencyjna uzależnione są i wyliczane na podstawie płacy minimalnej. Wraz z jej wzrostem rosną również składki dla przedsiębiorców. Zakładając działalność gospodarczą przez pierwsze pół roku opłacamy jedynie składkę zdrowotną z pominięciem składki na ubezpieczenie społeczne. Po tym okresie nowi przedsiębiorcy wchodzą na nieco wyższy próg i przez kolejne 2 lata korzystają z preferencyjnych zasad opłacania składek. Wysokość każdej z tych składek ustala się w oparciu o płacę minimalną.

W 2021 roku Rada Ministrów zapowiada wzrost minimalnego wynagrodzenia z 2600 zł obecnie do 2800 zł. Oznacza to, że trzeba wyliczyć nowe składki dla młodych firm. Jak podaje portal mambiznes.pl Suma składek dla opłacających je na preferencyjnych warunkach wyniesie 265,78 zł. oznacza to wzrost składek na ubezpieczenie społeczne o 19 zł, do tego należy jeszcze doliczyć składkę zdrowotną – 362,34 zł (tyle wynosi ona w tym roku). Daje nam to kwotę około 630 zł i tyle najmniej młode firmy będą musiały płacić w przyszłym roku.

W skład preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne wchodzą:

  • Składka emerytalna – 163,97 zł
  • Składka rentowa – 67,2 zł
  • Składka chorobowa 20,58 zł
  • Składka wypadkowa 14,03 zł

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News