Reklama
aplikuj.pl

Czy wzrost poziomu mórz jest wszędzie taki sam?

ochrona przyrody

Przez większą część XX wieku średni światowy poziom mórz podnosił się o ok. 1,4 milimetra rocznie. Z kolei w ciągu ostatnich dwóch dekad wskaźnik ten był znacznie wyższy: w latach 2005-2015 wynosił 3,6 mm rocznie.

Warto jednak zauważyć, że owe wzrosty nie są jednolite dla całego świata. Są nawet miejsca na naszej planecie, w których poziom morza w ostatnich latach… spadł. Ale jak w ogóle dochodzi do opisywanego podnoszenia?Rosnące temperatury ogrzewają powietrze i wodę. Gdy ta się nagrzewa, rozszerza się. Kiedy topnieją lodowce, więcej wody wpływa do oceanu, zwiększając ich objętość. To, jak ta woda zostanie następnie „rozdzielona” zależy od kilku różnych czynników.

Czytaj też: Oceany na Ziemi zawierają ogromne ilości rtęci. Skąd pochodzi?
Czytaj też: Oceany stają się coraz stabilniejsze. Czy to dobra wiadomość?
Czytaj też: Japończycy chcą spuścić do oceanu radioaktywną wodę z Fukushimy

Prądy oceaniczne redystrybuują ciepło, które przemieszcza zimną i ciepłą wodę. Cieplejsze obszary oceanu będą się bardziej rozszerzać, w przeciwieństwie do chłodniejszych. Poza tym, wiatry atmosferyczne mogą powodować podnoszenie poziomu mórz i oceanów. Wszystkie te wzorce mogą zmieniać się pod wpływem globalnego ocieplenia.

Wzrost poziomu mórz różni się w zależności od lokalizacji oraz działań ludzi

Masa Antarktydy jest na tyle duży, że wywiera ona nacisk na otaczające ją wody, wypierając je. Kiedy jednak lód pokrywający Antarktydę topnieje, zmniejsza się ten nacisk, powodując obniżenie poziomu okolicznych wód. Jednocześnie rośnie on w pozostałych częściach świata.

Czytaj też: Rosnące poziomy mórz i oceanów wywołają masowe migracje. Nowe szacunki zaskakują
Czytaj też: Ile gazów cieplarnianych tak naprawdę pochłaniają oceany?
Czytaj też: Poziom mórz i oceanów rośnie. Sprawdza się najgorszy scenariusz

Co jeszcze wpływa na zróżnicowanie w kwestii wzrostu poziomu mórz i oceanów? Okresowe zjawiska, takie jak słynny El Niño, a nawet działalność ludzi na danym terenie, np. za sprawą eksploatacji wód gruntowych, kompakcja czy też wydobywanie paliw kopalnych.