WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wzrost temperatury o pół stopnia to 30 tysięcy więcej zgonów w Chinach

Wzrost globalnego ocieplenia o pół stopnia powoduje ogromny wzrost zgonów w Chinach. Naukowcy podali właśnie, że wzrost tego procesu z 1,5°C do 2°C z końca XIX wieku spowodował dziesiątki tysięcy zgonów w chińskich miastach.

Taki wzrost nawet teraz spowodowałby o 30 tysięcy więcej zgonów w Chinach. W zmniejszeniu tego nie pomagają lepsze usługi publiczne, większa ilość klimatyzacji czy łatwy dostęp do wody pitnej. Gdyby jednak nie one to śmiertelność zwiększyłaby się o kolejne 50%.

Czytaj też: Temperatury mórz i oceanów rosną szybciej niż spodziewali się naukowcy

Chiny, temperatura chiny, zgony chiny, globalne ocieplenie, wpływ globalnego ocieplenia, wzrost temepratury

Warto tutaj przypomnieć falę upałów z 2003 roku w Europie. Spowodował on śmierć ponad 70 tysięcy osób. W lecie 2010 roku podobne upały nawiedziły Rosję, gdzie wpłynęły one na życie 50 tysięcy ludzi.

Badania na temat ludności w Chinach pokazują, że nawet optymistyczny scenariusz dotyczący temperatur na Ziemi spowoduje wzrost śmiertelności do 49-67 osób na milion. Przy tym wskaźniki umieralności dla kobiet są dwa razy większe niż dla mężczyzn. Jest to kolejny dowód pokazujący konieczność walki z tym bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.

Czytaj też: Pożary mogą łagodzić zmiany klimatu poprzez chwytanie dwutlenku węgla

Źródło: Phys