WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wzrost temperatury tego oceanu wpływa na klimat na całym świecie

Nowe badania pokazują, że ocieplenie Oceanu Indo-Pacyficznego zmienia wzorce opadów w obszarach tropikalnych jak i na terenie Stanów Zjednoczonych.

Naukowcy informują o podwojeniu wielkości ciepłego basenu wodnego rozciągającego się w ostatnich latach na zachodnim Pacyfiku i wschodnim Oceanie Indyjskim. Rokrocznie jego powierzchnia się powiększa. Owa ekspansja zmienia kluczową cechę pogodową i klimatyczną zwaną Oscylacjami Maddena-Juliana, które charakteryzują się występowaniem chmur deszczowych wpływających na skrajne zjawiska pogodowe na całym świecie.

Zmiany w zachowaniu się wspomnianych Oscylacji przyniosły spadek opadów w centralnej części Pacyfiku, na zachodnim i wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, na północy Indii, we wschodniej Afryce i w basenie Jangcy w Chinach. Te same zmiany powodują wzrost opadów deszczu w północnej Australii, basenie Amazonki, południowo-zachodniej Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.

Chociaż cały Ocean Indo-Pacyficzny się nagrzał, najcieplejsze wody leżą nad zachodnim Pacyfikiem, tworząc kontrast temperatur, który napędza powstawanie chmur. Zmieniło to cykl występowania Oscylacji. Czas, przez jaki te chmury utrzymują się nad Oceanem Indyjskim skrócił się o cztery dni. Z kolei nad zachodnim Pacyfikiem, chmury występują przez pięć dni dłużej. To właśnie ta zmiana w występowaniu chmur zmienia wzorce pogodowe na całym świecie.

ŹRÓDŁO: phys.org