Reklama
aplikuj.pl

X-61A Gremlin zaliczył testy. Wyniki zawiodły DARPA

gremlin

DARPA ujawniła, że próba przejęcia trzech X-61A Gremlin okazała się nieudana, choć zabrakło naprawdę niewiele. Każde z dziewięciu podejść do przechwycenia samolotów bezzałogowych, które leciały za C-130, zakończyło się porażką.

Stworzone przez firmę Dynetics, X-61A Gremlin to nowy rodzaj dronów bojowych zaprojektowanych do wspomagania wielozadaniowych myśliwców oraz chronienia zarówno pilotów jak i samych samolotów.

Czytaj też: Mechaniczny chwytak dla drona, czyli jak zaoszczędzić energię
Czytaj też: Boeing przetestował autonomiczne miniaturowe odrzutowce w szwadronie
Czytaj też: To prawdziwy dron cyborg! Smellicopter posiada czułkę żywej ćmy

Październikowy test miał wykazać, że grupy „Gremlinów” mogą być wystrzeliwane z różnych samolotów i samodzielnie wykonywać powierzone zadania. Następnie miały one być przechwytywane w czasie lotu i transportowane do bazy.

X-61A Gremlin mają samodzielnie wykonywać misje, a następnie być przejmowane w czasie lotu

Według DARA testy naziemne systemu były zadowalające, jednak aerodynamika podczas lotu okazała się bardziej skomplikowana niż sądzono. W efekcie nie udało się osiągnąć założonych celów.

Czytaj też: Biznesowy odrzutowiec Pegasus czerpie wiele z dronów
Czytaj też: Takiego typu drona napędzanego wodorem jeszcze nie widzieliśmy
Czytaj też: Dron Mini 2 od DJI to ulepszona wersja małego Mavic Mini

Z drugiej strony, zebrane informacje zostaną wykorzystane do stworzenia ulepszonych modeli i projektów, która mają być testowane w pierwszej połowie 2021 roku. Celem jest wystrzelenie z powietrza czterech Gremlinów i przejęcie ich w ciągu 30 minut.