WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

To prawdziwy dron cyborg! Smellicopter posiada czułkę żywej ćmy

To prawdziwy dron cyborg! Smellicopter posiada czułkę żywej ćmy

Dla ćmy zapach jest tym, czym dla nas dotyk i wzrok, dlatego naukowcy postanowili połączyć naturę z technologią i tak powstał dron Smellicopter z elementem ciała ćmy.

Dron Smellicopter z częścią ćmy

Właśnie tak, dobrze przeczytaliście. Dron Smellicopter wykorzystuje do działania organiczną czułkę wyrwaną z ciała ćmy pod znieczuleniem. Te latające żyjątka używają swoich pierzastych czułków do patrzenia na świat w poszukiwaniu zapachu kwiatów, czy partnerów, dzięki czemu są one bardzo wrażliwe.

Czytaj też: Biznesowy odrzutowiec Pegasus czerpie wiele z dronów
Czytaj też: Sony Airpeak. Nowa marka podbije rynek dronów?
Czytaj też: Takiego typu drona napędzanego wodorem jeszcze nie widzieliśmy

Zdając sobie z tego sprawę, inżynierowie z University of Washington podłączyli czułkę od żywej ćmy do elektroniki i wykorzystali ją do kierowania drona w kierunku określonych zapachów.

Połączenie organicznej części z elektroniką zrealizowano poprzez włożenie małych przewodów do końcówek wydrążonej czułki, dzięki czemu to pozostaje aktywne biologicznie i chemicznie przez cztery godziny. Co ważne, przez ten czas może mierzyć średni sygnał ze wszystkich swoich komórek.

Czytaj też: Strzały sensorami, czyli nowy pomysł na rozmieszczanie czujników dronem
Czytaj też: Drony w głębi wulkanu? Taki jest plan naukowców
Czytaj też: Dron Mini 2 od DJI to ulepszona wersja małego Mavic Mini

Aby przetestować zdolność wąchania tego drona-cyborga, zespół umieścił go na końcu tunelu aerodynamicznego i kazał mu konkurować ze standardowym czujnikiem sztucznego zapachu. Kiedy w tunelu unosił się kwiatowy zapach lub zapach etanolu, antena reagowała szybciej niż drugi czujnik i była w stanie szybciej o nim zapomnieć przed podaniem kolejnego zapachu.

Na potrzeby następnych eksperymentów naukowcy zamontowali elektronikę na małym dronie, który razem z algorytmem naśladującym ćmy, zaczął latać do miejsc generujących zapachy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News