Samochody są jednymi z przedstawicieli tych segmentów, którymi znakomita część użytkowników w ogóle się nie przejmuje, a ich działanie tłumaczy sobie tym, że „tak ma być”. Zupełnie jak w temacie komputerów! Na szczęście sieć jest przepełniona tak dobrymi materiałami, jak ten poniższy, który ukazuje działanie skrzyni biegów. 

Czytaj też: Oto jak działają systemy kontroli trakcji w samochodach

Za stworzenie jednego z nich wziął się kanał V. Idea, który w domowych warunkach stworzył nie tyle funkcjonalną, co działającą i mającą na celu pokazać nam skomplikowanie skrzyni biegów za pomocą rekonstrukcji z kartonu. Typowa skrzynia biegów ma kilkanaście kół zębatych obracających się w odległości kilku centymetrów od siebie, które na dodatek muszą być ustawione z możliwie najwyższą precyzją. Wielu z nas i tak kojarzy ją maksymalnie ze sprzęgła oraz drążka na środkowym kanale, ale poniższy film przynajmniej daje pewny podgląd, co tak naprawdę robimy i co dzieje się „tam w środku” przy zmianie biegów:

Ta kartonowa reprodukcja jest siedmiobiegową skrzynią biegów z biegiem wstecznym, którą możecie wykonać nawet samodzielnie w zaciszu domowym. Większość materiału jest zresztą jedną wielką instrukcją, która powinna odpowiedzieć na każde Wasze pytanie i poprowadzić Was za rączkę.

Czytaj też: To się dzieje, gdy opona eksploduje przy prawie 300 km/h

Źródło: Popular Mechanics

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej