WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Zabezpieczenie twarzą można obejść prostym trikiem

Podczas imprezy Black Hat U.S. 2019 na początku sierpnia powiedziano całkiem wiele na temat zabezpieczania telefonu twarzą, a dokładnie technologii FaceID Apple. Naukowcy z Tencent wykazali, że tak naprawdę można obejść ten system dosyć prosto, o ile spełnimy kilka warunków.

Czytaj też: Przyszłość układów SI na rynku maluje się w kolorowych barwach

Luka w rozpoznawaniu twarzy dotyczy już samego procesu skanowania jej po raz pierwszy. Kiedy ofiara nosi okulary, system po prostu pomija region dookoła oczu i otwiera tym samym furtkę dla złoczyńców, którzy mogą wykazać się pomysłowością w celu odblokowania zabezpieczonego w ten sposób smartfona.

Do obejścia zabezpieczeń potrzeba tylko okularów z naklejoną kolejno czarną i białą taśmą (coś na zasadzie źrenicy i białka) oraz śpiącej (pozbawionej przytomności) ofiary. Trzeba jej bowiem nałożyć okulary na twarz i skierować na nią jej telefon, aby zabezpieczenia zweryfikowały pozytywnie twarz, po mijając zamknięte oczy. W pokazówce specjalistom udało się posłużyć tym trikiem, odblokować smartfon i przelać z aplikacji pieniądze.

Czytaj też: Honor Vision pierwszym urządzeniem z HarmonyOS

Źródło: Techxplore