Reklama
aplikuj.pl

Zaginiony pałac został znaleziony w Iraku

Archeolodzy natrafili na ruiny miasta z epoki brązu po tym, jak zbiornik wodny wysechł na skutek suszy. Miasto obejmowało pałac ze ścianami o wysokości 7 metrów. Wewnątrz budynku znajdowały się komory, które niegdyś były ozdobione malowidłami ściennymi. 

Obszar nazwany Kemune należał do terenów Imperium Mittani, królestwa Bliskiego Wschodu, które rządziło częścią Syrii oraz północnej Mezopotamii od XV do XIV wieku p.n.e. Do tej pory znaleziono tylko trzy inne stanowiska archeologiczne z tego okresu, które zawierają pałace Mittani. Wszystkie zostały znalezione w zewnętrznych częściach imperium.

Czytaj też: Cenne, archeologiczne znalezisko w Pompejach

Pałac znajdował się kiedyś zaledwie 20 metrów od rzeki Tygrys, a pochyły mur tarasowy chronił budynek od zachodniej strony. Na północy leżała reszta miasta. Zespół badawczy częściowo odkopał osiem pokoi, z których część wybrukowano płytami z wypalanej cegły. Obrazy na otynkowanych ścianach pałacu zachowały ślady odcieni czerwieni i błękitu. Ważne budowle zbudowane przez Imperium Mittani – takie jak ten pałac – były prawdopodobnie często ozdobione kolorowymi malowidłami ściennymi, ale niewiele obiektów przetrwało do dnia dzisiejszego.

W pomieszczeniach pałacowych odkryto również 10 tabliczek glinianych z klinowym pismem Mittani. Była to jedna z najwcześniejszych form pisma, które eksperci tłumaczą na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. Gdy rozpadło się imperium władca asyryjski Adad-nirari wymordował mieszkańców Taidu, stolicy Mittani.

[Źródło: livescience.com; grafika: Kurdistan Archaeology Organization]

Czytaj też: Na „wyspie druidów” znaleziono kopiec pogrzebowy sprzed 4 tysięcy lat