Reklama
aplikuj.pl

Zaobserwowano hybrydę komety i asteroidy. To bardzo rzadkie zjawisko

centaur astronomia

Centaury to niezbyt często spotykane ciała niebieskie, które mogą łączyć w sobie różne cechy asteroid i komet. Z jednej strony są skaliste niczym asteroidy, ale mogą też emitować chmury pyłu i gazu na podobnej zasadzie jak komety.

W ostatnim stuleciu znaleziono zaledwie 18 chemicznie aktywnych centaurów, ale teraz do listy dopisano nowego. Jego lepsze poznanie może dostarczyć informacji o tym, jak te tajemnicze kosmiczne skały rozwijają swoje unikalne właściwości. Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Astrophysical Journal Letters.

Czytaj też: Sonda należąca do ESA zbada kometę ATLAS. W jakim celu?
Czytaj też: NASA obliczyła, ile wody utraciła kometa międzygwiezdna podczas przelotu przez nasz układ
Czytaj też: Jak rozpadła się kometa ATLAS? Możecie to zobaczyć na zdjęciach z teleskopu Hubble’a

Jeden z problemów w tego typu badaniach wiąże się z faktem, że centaury są bardzo odległe i posiadają nieregularne orbity. W tym przypadku badacze analizowali archiwalne obrazy, a także wykorzystywali nowe dane. Nowatorska technika wykorzystująca specjalnie opracowany algorytm dostarczyła dowodów na to, że Centaur 2014 OG392 przekształca ciała stałe w gazy i pozostawia po sobie długą ogon.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Hybryda komety i asteroidy, czyli centaur, to bardzo rzadko spotykany obiekt

Ten ostatni składa się z lodu i pyłu i powstaje wokół jądra komety, gdy przechodzi ona w pobliżu Słońca. To właśnie tzw. koma nadaje kometom ich charakterystyczny wygląd. Naukowcy uważają, że tego typu obiekty prawie w ogóle nie zmieniły się od powstania Układu Słonecznego i stanowią swego rodzaju kapsuły czasu.

Czytaj też: Czym jest asteroida i jak odróżnić ją od komety?
Czytaj też: Czy wokół komety mogą tworzyć się zorze? Pojawiły się przełomowe obserwacje
Czytaj też: Zobaczcie kometę NEOWISE na niesamowitym wideo w 4K