Reklama
aplikuj.pl

Żaroodporny stop aluminium wytrzymuje znacznie wyższe temperatury

Żaroodporny stop aluminium

Naukowcy z rosyjskiego NUST MISIS, razem ze specjalistami z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego i Centrum Badawczo-Produkcyjnego Hydrodynamiki Magnetycznej stworzyli nowy wyjątkowy żaroodporny stop aluminium, który… no właśnie – który co potrafi?

Naukowcy z Rosji od dłuższego czasu prowadzą eksperymenty z nowymi, zaawansowanymi stopami aluminium wspierane przez Russian Science Foundation. W ramach tych wysiłków badają różne alternatywne mieszanki, które mogą zwiększyć ich wydajność i wreszcie mogli powiedzieć Archimedesowe Eureka, publikując swoją pracę w Materials Letters.

Czytaj też: Infinix Concept Phone 2021, jako szalony pomysł na smartfon

Idealna alternatywa dla droższej i cięższej miedzi – oto w skrócie wyjątkowy żaroodporny stop aluminium

Te eksperymenty wiązały się z innowacyjnymi technikami wyżarzania i odlewania elektromagnetycznego. To te dwa podejścia pozwoliły na włączenie do aluminium nanocząsteczek zawierających miedź, mangan i cyrkon. Tego typu kombinacja sprawiła, że naukowcy opracowali wyjątkowy żaroodporny stop aluminium (Al-3.3Cu-2.5Mn-0.5Zr), który może wytrzymać znacznie wyższe temperatury.

Czytaj też: Jak drony z Nixie przyspieszają pobieranie próbek wody?

Wcześniej próbowano wytwarzać stopy o takiej strukturze przy użyciu skomplikowanej i kosztownej technologii obejmującej ultraszybką krystalizację stopu, produkcję peletów i późniejsze metody metalurgii proszków.

– wyjaśnia Nikolay Belov, główny naukowiec.

Jeśli tego typu żaroodporne aluminium wykorzysta się w formie drutu, może z powodzeniem stanowić zamiennik cięższych materiałów miedzianych w transporcie lotniczym i kolejowym, stanowiąc dla nich tańszą i lżejszą alternatywę. W testach drut ten wykazał stabilność termiczną w temperaturach do 400°C włącznie, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do istniejących stopów aluminium. Te zazwyczaj zachowują funkcjonalność tylko do temperatur około 250°C do 300°C.

Udało nam się wyprodukować drut żaroodporny o wysokiej wytrzymałości z tego stopu. Obecnie określamy jego właściwości fizyczne i mechaniczne, a pierwsze wyniki są już bardzo imponujące. Planujemy opatentować sposób wytwarzania tego rodzaju drutu.

– mówi autor badania, Torgom Akopyan.

Czytaj też: Gniazdo Intel LGA1700 do kupienia w Chinach

Zdaniem naukowców, drut ze stopu aluminium o wysokiej żaroodporności i wysokiej wydajności oferuje optymalną kombinację wytrzymałości, stabilności termicznej i przewodności elektrycznej. Teraz planują opatentować sposób jego produkcji, który obejmuje elektromagnetyczne odlewanie. Co najważniejsze, drobna struktura odlewanego pręta zapewnia mu wystarczającą plastyczność do walcowania na zimno.