Reklama
aplikuj.pl

To porównanie pokazuje zatrważającą skalę emisji dwutlenku węgla

wulkan, aktywność sejsmiczna

Na łamach Nature Communications ukazał się artykuł poświęcony obecnym i przeszłym emisjom dwutlenku węgla na naszej planecie. Wnioski są zaskakujące i zatrważające jednocześnie.

Naukowcy obliczyli bowiem, że ilość CO2 – będącego gazem cieplarnianym – jaka zostanie wyprodukowana w XXI wieku, będzie porównywalna z ilością wyemitowaną podczas jednego z największych wymierań na Ziemi.

Czytaj też: Globalne ocieplenie może wywołać powodzie w… Himalajach

Trias to okres trwający od około 252 milionów do 201 milionów lat temu. Był to również okres, który rozpoczął się i zakończył poważnymi wymieraniami. W tym przypadku badacze skupili się na tym kończącym trias. Naukowcy dokonali więc analiz skał bazaltowych zawierających pęcherzyki dwutlenku węgla.

Na tej podstawie stwierdzili, iż ilość CO2 zawartych w skałach odpowiada mniej więcej poziomom przewidywanym w XXI wieku. Autorzy badania sugerują, że pojedynczy wyrzut wytworzony przez erupcję emitował do atmosfery wystarczającą ilość CO2, aby podnieść temperaturę na świecie średnio o 2 stopnie Celsjusza.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

I choć takie pojedyncze wydarzenie nie byłoby wystarczające do sprawienia długotrwałego efektu, to analiza pęcherzyków sugeruje, jakoby ówczesna Ziemia doświadczyła całej serii erupcji. W efekcie doszło do zakwaszenia oceanów, co wywołało reakcję łańcuchową prowadzącą do wyginięcia ok. 3/4 gatunków zamieszkujących wtedy naszą planetę.