WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zbadano skamielinę bezzębnego wieloryba

Niektórzy przodkowie wielorybów fiszbinowych nie filtrowali jedzenia ani nie posiadali zębów. Zgodnie z analizą dosyć wiekowego znaleziska, wykorzystywali oni mocne ssanie w celu zjedzenia swojej ofiary.

Badania te kwestionują teorię mówiącą, w jaki sposób wyewoluowały fiszbiny, czyli specjalne płyty rogowe u wielorybów. Do tej pory sądzono, że to zęby zmieniły się w te płytki. Najnowsze odkrycie mówi, że zanim one wyewoluowały to zwierzęta nie posiadały już zębów. Omawiana skamielina została znaleziona w 1970 roku w stanie Oregon. Od tego czasu była ona bardzo mało badane i dopiero teraz naukowcy się za nią wzięli. Skamielina składa się z górnej części czaszki, dolnych szczęk, kości ucha i kilku kręgów. Zwierzę miało łączną długość ok. 4,7 metra.

Badania wykazały, że zwierzęta odżywiały się za pomocą mocnego ssania. Jest też mało prawdopodobne, żeby miało ono kiedykolwiek zęby. Wadą tej teorii jest słabe zachowanie części skamieniałości. Naukowcy mówią więc, że jest to tylko teoria i nie są w stanie oni w 100% jej potwierdzić.

Czytaj też: 150-letni lek pomoże w walce z nowotworami

Źródło: https://www.nature.com