Reklama
aplikuj.pl

Zbroja niczym z XXI wieku. Znaleziono ją w grobie sprzed 2500 lat

Na terenie północno-zachodnich Chin odkryto miejsce pochówku mężczyzny ubranego w zbroję wykonaną z ponad 5000 skórzanych łusek. Mimo wielu lat na karku, projekt ten wygląda naprawdę imponująco.

Jak wyjaśnia Patrick Wertmann z Uniwersytetu w Zurychu, zbroja musiała charakteryzować się lekkością i uniwersalnością. Wygląda też na to, że dało się ją założyć w pojedynkę, bez pomocy innych osób. Poza tym, najprawdopodobniej była ona przeznaczona dla szeregowych żołnierzy, a niekoniecznie dla wysokiej rangi dowódców.

Czytaj też: Miasto Majów posiada nieznane struktury. Ukrywały się przed wzrokiem archeologów przez dziesiątki lat

Autorzy odkrycia mówią wręcz o jednym z najstarszych przykładów bioniki, czyli naśladowania rozwiązań występujących w naturze w celu zwiększenia wydajności. W tym przypadku chodzi o konstrukcję złożoną w sposób naśladujący ułożenie rybich łusek. Gdyby przedmiot ten zachował się w lepszym stanie, to można byłoby go pomylić z efektem prac współczesnych inżynierów. Szczegóły w tej sprawie opublikowano w Quaternary International.

Zbroja składa się z ponad 5000 skórzanych łusek i liczy około 2500 lat

Posiadaczem zbroi był mężczyzną, który zmarł w wieku około 30 lat. Został pochowany wraz z kilkoma artefaktami, między innymi w postaci ceramiki, drewnianych rzeźb oraz czaszki owcy. Rekonstrukcja zbroi wykazała, że składała się ona z 5444 małych i 140 większych łusek, prawdopodobnie wykonanych z krowiej skóry. Zostały one ułożone w poziomych rzędach i połączone skórzanymi sznurowadłami. Całość ważyła około 5 kilogramów.

Czytaj też: Kim był Człowiek z Blair Atholl? Archeolodzy na tropie zagadki

Analizy przeprowadzone z wykorzystaniem datowania radiowęglowego wykazały, że obiekt pochodzi z lat 786-543 p.n.e. i musi być starszy od podobnych zbroi stosowanych przez Persów. Co ciekawe, najprawdopodobniej nie została ona wykonana w Chinach, lecz dotarła tam za sprawą neoasyryjskich twórców. Konstrukcja chroni głównie przednią część tułowia, biodra, lewą stronę i dolną część pleców. Eksperci przypuszczają, iż zbroja w takiej formie nadawała się zarówno dla kawalerii jak i piechoty.