Reklama

Na Marsie były kiedyś rzeki. Dzięki tym zdjęciom możecie zobaczyć ich pozostałości

Przez wiele lat naukowcy poszukiwali dowodów na to, że na Czerwonej Planecie występowała dawniej woda. Kiedy już udało się je znaleźć, zrozumieli, iż rzek, jezior a nawet oceanów był tam w przeszłości całkiem sporo.

Miliardy lat temu, Mars był cieplejszy niż obecnie i mógł nawet posiadać warunki wystarczające do utrzymania życia. Naukowcy sądzą, że to właśnie tam uda nam się znaleźć dowody na istnienie życia pozaziemskiego. Świadczą o tym m.in. wykonane niedawno zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Dzięki nim widzimy szczegółowe obrazy ukazujące skalisty klifu. Został on utworzony przez rzeki ponad 3,7 miliarda lat temu. Mniej więcej w tym samym czasie zaczynało się życie na Ziemi.

Międzynarodowy zespół badawczy wykorzystał instrument HiRISE zamontowany na marsjańskim orbiterze MRO. Zdjęcia zostały zrobione wewnątrz ogromnego krateru Hellas na południowej półkuli Marsa, jednego z największych kraterów uderzeniowych w Układzie Słonecznym.

Czytaj też: Kiedy powstało pole magnetyczne Marsa? Pojawiły się nowe teorie

Widoczny powyżej klif został uchwycony na tyle szczegółowo, że widać, iż są to skały osadowe, utworzone przez wodę. Rzeki tworzyły wąwozy i tworzyły piaszczyste brzegi. Zdjęcia pokazują również, że procesy, które utworzyły te skały, zachodziły przez bardzo długi okres czasu. Tego typu obserwacje sugerują, że skały osadowe z tego etapu istnienia Czerwonej Planety mogą być idealne do poszukiwania dowodów występowania tam życia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News